Wszystko, co musisz wiedzieć o głodzie alkoholowym

 1. Home
 2. Blog
Opublikowano: 2 listopada 2022
wszystko-co-musisz-wiedziec-o-glodzie-alkoholowym

Każda osoba uzależniona cierpi z powodu określonych objawów. Ich nasilenie oraz liczba różnią się w zależności od stadium choroby. W kontekście alkoholizmu porusza się zagadnienie, jakim jest głód alkoholowy. Okazuje się, że jest to jeden z bardziej uciążliwych objawów, którego pokonanie jest sukcesem do wyjścia z uzależnienia fizycznego. 

Każdy inaczej odczuwa głód alkoholowy. Jest to stan, w którym dana osoba odczuwa silną potrzebę spożycia alkoholu. Może się on objawiać poprzez objawy somatyczne oraz psychiczne. Alkoholików dzielimy na pijących oraz trzeźwiejących. Będą oni inaczej odczuwać głód alkoholowy, ponieważ stan ich choroby znajduje się w innym miejscu. Jednak i jedna i druga grupa będzie miała do czynienia z głodem alkoholowym. 

Odczucia związane z głodem alkoholowym

Głód alkoholowy nie ma litości. Alkoholik w momencie odczuwania go, nie jest w stanie skupić się na żadnej wykonywanej wcześniej czynności. Towarzyszy mu obsesyjne myślenie o alkoholu i jego spożywaniu. Im dłużej będzie ignorował tą chęć, tym bardziej jego samopoczucie zacznie to odczuwać. Każda pojawiająca się potrzeba sprawia, że chcemy ją za wszelką cenę spełnić. Kiedy nie nam się nie udaje, dotyka nas frustracja. Głód alkoholowy sprawia, że jesteśmy nerwowi, drażliwi, łatwo się irytujemy i bardzo ciężko jest z nami rozmawiać. Myśli krążące w głowie skupiają się na zdobyciu używki, przez co trudno jest prowadzić normalną rozmowę. 

Symptomy nasilają się do takiego stopnia, że uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Jest to stan, który powoduje duży dyskomfort. Jego występowanie to kwestia indywidualna. Może się pojawić nagle po wielu latach abstynencji. Nigdy nie wiadomo, jaki czynnik go wyzwoli. Czasami trzeba się po prostu przygotować na walkę z nim. Na wszystko jest jakiś sposób. Nawet głód alkoholowy nie stanowi bariery nie do pokonania. 

Jak się pojawia głód alkoholowy?

Głód alkoholowy powstaje w oparciu o czynniki, które przypominają nam o alkoholu. Nazywane są wyzwalaczami. Ich ilość jest nieograniczona. Każda rzecz, sytuacja, zjawisko, miejsce lub osoba, mogą stać się niebezpiecznymi wyzwalaczami. Wystarczy jedno nieprzyjemne skojarzenie, które przypomni nam o używce. 

Na głód alkoholowy wpływa także nasza psychika. To właśnie emocje oraz myśli są dla nas dużym zagrożeniem. Pojawiające się uczucia mogą sprawić, że będziemy chcieli je zredukować, w najbardziej znany sposób, jakim jest alkohol. Uczucia i emocje od zawsze stanowią problem. Kiedy nie umiemy ich zwalczać oraz radzić sobie z nimi, zaczynają nas paraliżować. Strach, lęk, gniew, złość lub wstyd mogą być czynnikami wyzwalającymi głód alkoholowy. Z tego względu podczas leczenia alkoholizmu ważna jest praca nad sobą oraz nauka umiejętności radzenia sobie z trudnymi emocjami. Głód alkoholowy nie będzie stanowił problemu, jeżeli pokażemy wobec niego swoją siłę. Najbardziej trzeba się wystrzegać czterech stanów: głodu, złości, samotności i zmęczenia. Ich występowanie jest ze sobą połączone, ponieważ każde z nich oddziałuje na siebie i wyzwala kolejny negatywny stan. 

Wiele osób, które cierpią na alkoholizm, nie zdaje sobie sprawy ze swojego problemu. Głód alkoholowy może być niedostrzegany i ignorowany. Dla takich osób nie ma żadnych problemów związanych z jego pojawieniem się, ponieważ od razu sięgają po używkę, aby poczuć się lepiej. 

Głód alkoholowy to także zmora wszystkich trzeźwiejących uzależnionych. Próba zwalczenia alkoholizmu to szereg trudności, z którymi trzeba się zmierzyć. Początkowy okres zaprzestania picia jest najtrudniejszy. W tym czasie objawy są najbardziej dokuczliwe, a chęć wypicia największa. Z dnia na dzień jego nasilenie zmniejsza się, aż w końcu po prostu znika. Nigdy jednak nie ma pewności, kiedy epizod głodu alkoholowego nie powróci. Trzeba być na to przygotowanym każdego dnia, aby wiedzieć, jak sobie radzić. 

Fizyczne objawy głodu alkoholowego

 • uczucie przypominające skręt żołądka,
 • zwiększona potliwość,
 • trudności ze snem oraz pojawiające się sny o alkoholu,
 • problemy z apetytem,
 • tachykardia,
 • drgawki,
 • ból i zawroty głowy,
 • suchy kac – samopoczucie, które charakterystyczne jest dla odczuwania kaca,
 • wymioty i nudności,
 • wahania ciśnienia tętniczego krwi,
 • poszukiwanie smaku i zapachu alkoholu.

Psychiczne objawy głodu alkoholowego

 • Obsesyjne myśli skupiające się na alkoholu oraz sposobach jego zdobycia,
 • wahania nastroju,
 • silne zdenerwowanie,
 • rozdrażnienie,
 • lęk,
 • zaburzenia koncentracji,
 • zaburzenia uwagi,
 • bezsilność w stosunku do silnej chęci wypicia,
 • niepewność,
 • strach,
 • smutek.

Jak wygląda głód alkoholika?

Alkoholik, który odczuwa chęć wypicia, po prostu to robi. Głód alkoholowy nie wzbudza u nich podejrzeń, co do swojego stanu zdrowia. Brak myślenia o konsekwencjach pozwala im z czystym sumieniem wypijać w każdym momencie, kiedy tego potrzebują. Chęć picia jest wyznacznikiem momentu spożywania alkoholu. Żadna osoba uzależniona nie uważa, aby chęć spożycia używki była czymś złym. Upojenie daje im upragniony relaks oraz przyjemność, a także poprawia nastrój. Pierwsze sygnały uzależnienia od alkoholu są dostrzegalne przez rodzinę i osoby bliskie. To oni analizują każdą sytuację oraz zaczynają zauważać bardzo wyraźne zmiany w zachowaniu. Problem alkoholizmu polega na tym, że dana osoba jest zaślepiona i nie dostrzega konsekwencji swojego problemu. Ich dobre samopoczucie wynika z przyjmowania stałej dawki etanolu, co uniemożliwia pojawienie się głodu alkoholowego. 

Głód alkoholowy w stanie abstynencji

Głód alkoholowy jest najczęstszą przyczyną nawrotów choroby. Dotyczy on również alkoholików w stanie trzeźwym, którzy miesiącami bądź latami nie sięgali po używkę. Kiedy się pojawi może stanowić duże zagrożenie. W przypadku osób, które leczyły się na uzależnienie od alkoholu, nie ma możliwości sięgnięcia po alkohol etylowy, aby ukoić rosnący głód alkoholowy. Ich zadaniem jest zmierzenie się z danym stanem w inny, zdrowy sposób. Tutaj przydają się wszystkie wyuczone mechanizmy, które poznali na terapii antyalkoholowej. 

Głód alkoholowy pojawia się nagle, czasami nawet niepoprzedzony kontaktem z wyzwalaczem. Jego obecność, pomimo braku przyczyny może stanowić duży problem, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy przyjdzie po raz kolejny. Jednakże, najczęściej uwidacznia się w sytuacjach stresowych, w momencie silnego lęku lub w towarzystwie innych, trudnych emocji. Alkoholik, który przebywa długo w stanie trzeźwości może odczuwać bardzo nasilone objawy. Każda myśl o alkoholu przypomina mu dawne życie. Nie łatwo jest przerwać ten ciąg myślowy. Podczas głodu alkoholowego może wystąpić odczuwanie smaku oraz zapachu używki, co tylko pogłębia nasilenie potrzeby wypicia. 

Taka sytuacja jest dla nas alarmująca. Każdy głód alkoholowy, pojawiający się u alkoholika w stanie abstynencji, jest powodem do rozpoczęcia terapii przypominającej. Pomoc psychologa może być jedynym sposobem na zapobiegnięcie nawrotowi alkoholizmu. Należy zatem działać szybko, póki głód alkoholowy nie nasilił się zbyt mocno i jest szansa, aby go zwalczyć. W takich chwilach każdy domowy sposób może się okazać słuszny. 

«
»