Depresja alkoholowa – jak sobie radzić z zaburzeniem nastroju?

 1. Home
 2. Blog
Opublikowano: 20 października 2022
depresja-alkoholowa-jak-sobie-radzic

Depresja alkoholowa to szerokie pojęcie, pod którym kryje się pewien rodzaj zaburzenia nastroju, związany z alkoholem. Może się okazać, że jest ona zarówno powodem, jak i przyczyną alkoholizmu. Współwystępowanie obu zaburzeń stanowi trudną barierę do pokonania. Jest to stan, który zagraża zdrowiu i życiu pacjenta. 

Związek alkoholu i depresji

Alkohol działa depresyjnie. Oznacza to, że każda ilość, którą wypijesz, może zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia spadków nastroju. Spożywanie dużej ilości alkoholu może wpłynąć na modyfikację pracy mózgu, co w konsekwencji prowadzi do depresji.

Kiedy pijesz za dużo alkoholu, bardziej prawdopodobne jest podejmowanie złych decyzji lub działanie pod wpływem impulsu. W rezultacie możesz opróżnić konto bankowe, stracić pracę lub zrujnować związek. Kiedy tak się dzieje, bardziej prawdopodobne jest, że poczujesz się przygnębiony, szczególnie jeśli twoje geny są powiązane z depresją.

Zaburzenia związane z nadużywaniem alkoholu oraz depresja to dwa schorzenia, które często występują razem. Co więcej, jeden może pogorszyć stan drugiego. Z tego względu osoby na leczeniu alkoholizmu, które chorują na depresję, powinny korzystać z wielotorowego leczenia, które obejmuje oba problemy.

Spożywanie alkoholu może powodować lub nasilać objawy zaburzeń nastroju, a chorowanie na depresję może spowodować, że ludzie zaczną wypijać nadmierne ilości alkoholu. Zaburzenia na siebie oddziałują. W przypadku podjęcia się leczenia jednego, stan drugiego może się poprawiać. Jednak każdy problem wymaga swojej osobnej terapii. Tacy pacjenci wymagają specjalnego podejścia, ponieważ depresja alkoholowa może nawracać.

Charakterystyczne objawy depresji alkoholowej

 • obniżenie nastroju, które obejmuje okres przynajmniej 2 tygodni,
 • zaniżenie samooceny,
 • agresja lub zachowania autoagresywne,
 • trudności w odczuwaniu radości w związku z pozytywnymi wydarzeniami,
 • epizody lękowe,
 • zmęczenie psychiczne i fizyczne,
 • zaburzenia zdolności seksualnych,
 • problemy z pamięcią oraz funkcjami poznawczymi,
 • zaniedbywanie obowiązków,
 • działania destrukcyjne,
 • izolacja społeczna.

Objawy depresji alkoholowej pokrywają się z symptomami zwykłej depresji. Podczas jej występowania dokuczliwe będą konsekwencje odstawienia alkoholu, które powodują wiele dolegliwości, zarówno ze strony fizycznego funkcjonowania, jak i psychicznego. 

O depresji alkoholowej możemy mówić, gdy:

 • zaburzenia nastroju pojawiły się w trakcie uzależnienia od alkoholu – skutek świadomości problemów z alkoholem,
 • depresja wynika z długotrwałej abstynencji – prowadzi do nawrotu alkoholizmu,
 • zaburzenia afektywne powodują zwiększoną chęć sięgania po alkohol – stosowanie alkoholu, aby pozbyć się objawów depresji,
 • depresja jest skutkiem nagłej rezygnacji z alkoholu – najczęściej jest stanem przejściowym.

Każda z tych sytuacji w indywidualny sposób oddziałuje na siebie, tworząc podwójne zaburzenie, które wiąże się z różnymi problemami i objawami, które łączą oba zaburzenia. 

Rodzaje depresji alkoholowej

Depresja związana z alkoholem stanowi dwa rodzaje zaburzeń.

 • Depresja pierwotna – przyczynia się do wtórnego alkoholizm,
 • Pierwotny alkoholizm – przyczynia się do wtórnej depresji.

Istnieje możliwość, aby oba zaburzenia współwystępowały bez żadnej styczności ze sobą. Nie muszą na siebie oddziaływać, ale jest to rzadka sytuacja. 

Wtórna depresja jest wynikiem uzależnienia od alkoholu. Jej mechanizm jest złożony i obejmuje wiele czynników – biochemicznych i psychospołecznych. Charakterystyczne jest dla niej silne oddziaływanie alkoholu na układ nerwowy. Mogą się pojawić niedobory podstawowych witamin, które wpływają negatywnie na układ hormonalny. Bardzo męczący może się okazać głód alkoholowy, który zachęca do skorzystania z używki w każdym momencie, aby uzyskać lepszy humor. 

Pierwotna depresja jest zaburzeniem, które pojawiło się jako pierwsze i wpłynęło na wystąpienie problemów z alkoholem. Należy zaznaczyć, że trwałe obniżenie nastroju nie jest przyczyną występowania alkoholizmu, ale zwiększa podatność na jego wystąpienie. Dlatego też, uzależnienie od alkoholu powinno być leczone, w jak najwcześniejszym stadium, zanim dojdzie do pojawienia się tego typu problemów. Lepiej jest podejmować się leczenia, zanim będzie wymagało złożonej terapii. 

Syndrom abstynencyjny – depresja

Organizm przyzwyczaja się do dawki alkoholu. Kiedy postanowimy nagle zrezygnować z używki całe nasze ciało będzie zdezorientowane. Takie nagłe odstawienie alkoholu może powodować wiele trudności. Istnieje nawet specjalna nazwa dla wszystkich nieprzyjemnych dolegliwości, które wynikają z redukcji wypijanej ilości. Syndrom abstynencyjny objawia się bardzo poważnymi symptomami. Bardzo częstym zjawiskiem następującym po rezygnacji z picia jest depresja. Stany depresyjne mogą się utrzymywać przez jakiś czas. Każda osoba inaczej znosi odstawienie używki. Kiedy depresja utrzymuje się przez dłuższy czas wymaga specjalistycznego leczenia, ponieważ stanowi zwiększenie ryzyka nawrotu nałogowego picia. 

Depresja alkoholowa utrzymuje się w zależności od naszych indywidualnych predyspozycji. Nigdy nie da się określić, ile czasu będziemy odczuwać jej objawy. Pewne jest tylko to, że nie będzie się utrzymywać krócej niż 2 tygodnie, ponieważ wynika to z ogólnego założenia rozpoznania depresji. Kiedy lekceważymy posiadane choroby, mogą się one ciągnąć w nieskończoność. Jedno napędza drugie. Współwystępowanie alkoholizmu i zaburzeń afektywnych jest poważnym stanem, który musimy leczyć pod kątem obu problemów. Zbagatelizowanie problemu może przyczynić się do przedwczesnej śmierci, ponieważ alkoholizm zwiększa ryzyko podejmowania niebezpiecznych działań, z kolei depresja uchodzi za zaburzenie związane ze wzrostem popełniania samobójstw. 

Leczenie współistniejących zaburzeń – depresja i alkoholizm

Każde zaburzenie wnikające w sferę psychiczną wymaga odpowiedniego leczenia. Nasze podejście do sprawy będzie miało odzwierciedlenie w życiu codziennym. Kluczowe jest znalezienie specjalisty, który zna się na obu chorobach i będzie w stanie podjąć się działania. Wielu terapeutów rezygnuje z leczenia osób chorujących na korelacyjne, podwójne zaburzenia, ponieważ uważa się ich za trudnych pacjentów. Ponadto, nie każdy terapeuta jest w stanie poprowadzić tak szeroką i indywidualną terapię, gdy w ośrodku znajdują się także inni, wymagający pomocy pacjenci. 

Podwójne zaburzenia wymagają większej opieki i udoskonalonego działania. Każdy cierpiący na depresję alkoholową musi przejść przez terapię skupiającą się na jego uzależnieniu. Alkoholizm może być wyleczony tylko wtedy, gdy zostaną wdrożone wszystkie podstawowe działania. Warto także korzystać z metod wspomagających, które ułatwiają funkcjonowanie. W ten sposób wychodzimy z błędnego koła, w którym się znajdujemy. Kluczowe jest przerwanie jednego zaburzenia, aby pozbyć się korelacji. Jednakże, proces zdrowienia należy doprowadzić do końca, ponieważ pozostałości jednego z zaburzeń może się ujawnić po jakimś czasie, co sprawi, że odnowi się druga choroba. 

 

«
»