Wszywka alkoholowa Esperal Gdynia

 1. Home
 2. Gdynia

Wszywka alkoholowa Gdynia jako metoda leczenia alkoholizmu

Uzależnienie od alkoholu obejmuje zarówno organizm, jak i umysł człowieka, dlatego jest bardzo trudne do wyleczenia. Nie ma jednak takiego etapu alkoholizmu, którego nie da się wyleczyć, gdy zastosuje się odpowiednią terapię, a osoba uzależniona naprawdę będzie chciała pokonać chorobę. Kompleksowe leczenie alkoholowe obejmuje metody farmakologiczne oraz psychoterapię. Do metod farmakologicznych zaliczamy między innymi wszywkę alkoholową oraz odtruwanie alkoholowe. W przypadku psychoterapii mówimy o sesjach indywidualnych z terapeutą, a także o zajęciach grupowych i różnych warsztatach terapeutycznych. Złożoność choroby wymusza na pacjencie poświecenia wiele czasu, a także pracy. Samozaparcie, chęć wyzdrowienia i odpowiednia motywacja są bardzo ważne, gdyż zwiększają szansę na zakończenie leczenia sukcesem.

Jedną z metod, która stosowana jest już od kilkudziesięciu lat i jej popularność nie słabnie, jest wszywka alkoholowa Gdynia. Wszywka pozwala na zachowanie trzeźwości przez długi czas, dlatego tak chętnie wykorzystywana jest zwłaszcza w pierwszych fazach leczenia odwykowego.

Nasz gabinet jako jeden z wielu oferuje zabieg wszycia wszywki alkoholowej. Wyróżniamy się jednak dużą precyzją, doświadczeniem oraz empatycznym podejściem do każdego pacjenta. Współpraca z doświadczonymi lekarzami sprawia, że każdy może czuć się w naszym gabinecie bezpieczny.

Czym jest Esperal?

Esperal to nazwa zabiegu, który przeprowadza się u osób uzależnionych od alkoholu. Wszywka ma postać tabletek z substancją czynną nazywaną Disulfiram, dzięki której wykazuje ona taką skuteczność. Dawna nazwa substancji to Esperal, dlatego też w dalszym ciągu zwyczajowo korzysta się z tej nazwy. Obecnie substancja to Disulfiram WZF, jednak jej skład i działanie są dokładnie takie samo jak w przypadku Esperalu.

Jak Esperal Gdynia stosowany jest w leczeniu alkoholizmu?

Wszywka alkoholowa Gdynia, która zawiera substancję czynną Disulfiram, jest stosowana w leczeniu alkoholizmu. Sama w sobie nie jest lekiem na alkoholizm i nie spowoduje wyzdrowienia u chorego, jest jednak skuteczną metodą pomocniczą. Wszywka zaliczana jest do metod awersyjnych, a więc do takich, które swoim działaniem wywołują niechęć do alkoholu. Skutkiem działania wszywki alkoholowej jest pozostanie osoby uzależnionej w trzeźwości, która jest konieczna do przystąpienia do leczenia odwykowego w ośrodku.

Wszywka alkoholowa Gdynia ma swoich zwolenników oraz przeciwników. Antagoniści wszywki twierdzą, że jej działanie jest nieetyczne, a pacjent samodzielnie i dobrowolnie powinien zrezygnować ze spożywania alkoholu, a nie będąc pod nijakim przymusem, spowodowanym farmakologią.

Działanie wszywki alkoholowej Esperal

Wszywka alkoholowa Gdynia zaliczana jest do metod awersyjnych, czyli do takich, które wywołują u osoby uzależnionej wstręt oraz niechęć do alkoholu etylowego. Jak dokładnie działa wszywka alkoholowa i co stoi za jej sukcesem?

Tabletki wszywki alkoholowej zawierają substancję czynną, która nosi nazwę Disulfiram i to ona odpowiedzialna jest za skuteczność wszywki. Disulfiram wszyty w ciało człowieka nie zaburza żadnych jego funkcji do momentu, w którym nie pojawi się w nim alkohol. Wówczas blokuje on enzym odpowiedzialny za bezpieczne usunięcie alkoholu etylowego z ciała. Enzym ten nazywa się dehydrogenazą i w normalnych warunkach rozkłada alkohol etylowy do aldehydu octowego, następnie do kwasu octowego, by końcowo przekształcić go w wodę oraz dwutlenek węgla. Gdy w ciele znajduje się Disulfiram, etanol może bezpiecznie rozłożyć się tylko do aldehydu octowego, który jest najbardziej szkodliwym produktem rozkładu alkoholi w ciele człowieka i to właśnie on wywołuje objawy ostrego zatrucia alkoholowego. Wszystkie objawy wywołane działaniem wszywki alkoholowej pojawiać się będą za każdym razem, gdy chory sięgnie po alkohol. Należy mieć świadomość, że nie istnieje możliwość przepicia wszywki, a podjęcie takich prób może skończyć się tragicznie.

Esperal Gdynia – przygotowanie do zabiegu

Zabieg wszycia wszywki alkoholowej to procedura chirurgiczna, która nie jest bardzo skomplikowana. Wykonanie zabiegu przez lekarza specjalistę jest całkowicie bezpieczne i trwa około pół godziny. Jak przygotować się do zabiegu?

Przede wszystkim należy wiedzieć, że zabieg nie będzie mógł się odbyć, gdy pacjent będzie pod wpływem alkoholu lub gdy spożyje go na dobę przed samym zabiegiem. Bardzo często przed zabiegiem wszycia wszywki alkoholowej osoba uzależniona poddaje się innemu zabiegowi, który wspomaga leczenie alkoholowe. Tym zabiegiem jest odtruwanie alkoholowe, które pozwala na przerwanie nawet najpoważniejszego ciągu alkoholowego. Dzięki odtruwaniu alkoholowemu usunięte zostają wszelkie toksyny nagromadzone w ciele, a także uzupełnione niedobory spowodowane piciem alkoholu. Dzięki temu zabiegowi pacjent szybko staje na nogi i ma siłę do podjęcia dalszej walki z chorobą.

Przed wydaniem zgody na zabieg, należy przeprowadzić z pacjentem wywiad medyczny, który wskaże, czy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do wszycia tabletek. Jeżeli pacjent przyjmuje leki, które może w bezpieczny sposób odstawić, by przejść przez zabieg, powinien zrobić to na kilkanaście dni przed zabiegiem, oczywiście tylko po konsultacji z lekarzem. Poza tym wskazaniem, nie ma szczególnych przygotowań do zabiegu wszycia wszywki alkoholowej Esperal.

Przebieg zabiegu implantacji Esperalu

Esperal Gdynia to zabieg z dziedziny mikrochirurgii, który przeprowadzany jest na znieczuleniu miejscowym. Jak wygląda przebieg wszycia tabletek z Disulfiramem w ciało pacjenta? Poniżej przedstawiamy wszystkie najważniejsze etapy:

 • Konsultacja medyczna, podczas której przeprowadzany jest wywiad lekarski. Ma on na celu sprawdzenia jaki jest stan zdrowia pacjenta, jak wygląda jego choroba alkoholowa oraz czy nie ma żadnych przeciwwskazań do zabiegu. Jeżeli wszystko jest w porządku, na tym etapie ustala się dokładną dawkę leku podaną pacjentowi, a także kwestię rodzaju szwów – rozpuszczalne bądź nierozpuszczalne – oraz czy pacjent będzie chciał, aby podane zostały mu antybiotyki. Te wszystkie czynniki wpływać będą na ostateczną cenę wszywki, którą lekarz podaje pacjentowi właśnie w trakcie tej wizyty.
 • Stawienie się na zabieg wszycia wszywki w stanie całkowitej trzeźwości oraz podpisanie dobrowolnej zgody na jego przeprowadzenie.
 • Przygotowanie pacjenta do zabiegu, między innymi poprzez podanie mu znieczulenia miejscowego oraz powiadomienie go o przebiegu zabiegu, a także o możliwych powikłaniach.
 • Rozpoczęcie zabiegu, a więc nacięcie skóry w miejscu umieszczenia leku, implatacja tabletek głęboko pod skórą (tuż przy mięśniu) oraz założenie szwów rozpuszczanych bądź nie (zgodnie z wyborem pacjenta), a na sam koniec założenie opatrunku.
 • Powiadomienie pacjenta o wszystkich konsekwencjach spożycia alkoholu w trakcie działania Disulfiramu w jego ciele, a także przekazanie zaleceń w kwestii dbania o ranę pozabiegową.
 • Wydanie dokumentów potwierdzających przejście zabiegu wszycia wszywki alkoholowej Esperal.

Czy wszywka alkoholowa Esperal powoduje dyskomfort?

Prawidłowe umieszczenie wszywki alkoholowej nie powoduje absolutnie żadnego dyskomfortu. Tabletki są niewyczuwalne przez pacjenta, ale także niewidoczne dla osób trzecich, a blizna po zabiegu jest najczęściej niewidoczna lub tak mała, że tylko osoba, która wie o zabiegu, będzie wiedziała, że ona tam jest.

Jeżeli jednak po zaszyciu pacjent odczuwa dyskomfort, a nawet ból, powinien udać się na konsultacje medyczne do swojego lekarza prowadzącego.

Jakie są objawy zatrucia spowodowane przez zaszycie alkoholowe?

Wszywka alkoholowa Esperal Gdynia wykazuje dużą skuteczność dzięki swojemu działaniu. Disulfiram blokuje enzym odpowiedzialny za metabolizm alkoholu etylowego w ciele człowieka, co z kolei wywołuje objawy przypominające zatrucie alkoholowe. Po napiciu się nawet znikomej ilości alkoholu lub po użyciu produktu na bazie alkoholu, już po około kwadransie u osoby uzależnionej zaczynają występować:

 • silne bóle głowy;
 • bóle brzucha, nudności oraz wymioty;
 • skoki ciśnienia, zaczerwienienie twarzy i okolicy dekoltu;
 • nadmierne pocenie się, duszności;
 • kołatanie serca;
 • metaliczny posmak w ustach;
 • poczucie lęku oraz niepokoju;
 • spadek nastroju;
 • pogorszenie się kondycji fizycznej.

Powyższe objawy pojawiają się za każdym razem po spożyciu alkoholu etylowego i pozostają z osobą uzależnioną nawet do 10 godzin! Dotyczą one również zaledwie niewielkiej ilości etanolu dostarczonej do organizmu. Spożycie jego większej ilości powoduje poważniejsze objawy, które prowadzą do trwałych uszkodzeń wątroby, nerek, układu nerwowego, ślepoty, zawału serca, a w ekstremalnych przypadkach nawet do śmierci.

Czy Esperal leczy alkoholizm?

Choć wszywka alkoholowa skutecznie odstrasza od alkoholu i powoduje długą abstynencję, sama w sobie nie jest lekiem na alkoholizm. Samo zaprzestanie picia nie jest tym samym co wyjście z uzależnienia alkoholowego, gdyż choroba ta dotyczy również psychiki człowieka, a więc konieczna jest też psychoterapia. Wszywka alkoholowa to metoda, która wspiera alkoholika w jego działaniach, które podejmuje, by wrócić do zdrowia, nie należy jednak nigdy traktować jej jako samodzielnego leku na alkoholizm.

Kolejnym krokiem po umieszczeniu Disulfiramu w ciele pacjenta, powinno być udanie się do placówki odwykowej, którą wybrał sobie pacjent, w celu rozpoczęcia dalszego leczenia odwykowego. Bardzo ważnym elementem leczenia alkoholowego jest psychoterapia, gdyż alkoholizm to również choroba umysłu. W trakcie terapii alkoholik przepracowuje z terapeutą przyczyny powstania swojej choroby, uczy się również swoich emocji oraz tego jak radzić sobie w sytuacjach, które potencjalnie zagrażają jego trzeźwości. Należy wiedzieć, że nawet po zakończeniu terapii alkoholowej już do końca życia osoba uzależniona nie będzie mogła spożywać alkoholu. Zmiany w organizmie oraz psychice spowodowane uzależnieniem są tak silne, że napicie się nawet najmniejszej ilości alkoholu, może spowodować nawrót choroby.

Kto decyduje się na zabieg wszycia wszywki alkoholowej?

Zabieg wszycia wszywki alkoholowej może zostać przeprowadzony u każdej osoby uzależnionej od alkoholu, u której nie wykazano żadnych przeciwwskazań i która dobrowolnie chce na taki zabieg się zdecydować. Przed wydaniem zgody na zabieg, pacjentowi zadawane są pytania o jego zdrowie, przyjmowane leki oraz alergie, po to, by lekarz mógł ocenić czy zabieg może zostać przeprowadzony.

Wszywkę można zastosować tak naprawdę na każdym etapie leczenia odwykowego, jednak pacjenci decydują się na nią najczęściej na początku swojej drogi w walce o zdrowie. Jeżeli pacjent czuje, że po zakończeniu terapii Disulfiramem, potrzebuje zabieg powtórzyć, a lekarz nie zauważy przeciwwskazań, wszywkę można wszyć ponownie.

Przeciwwskazania do zabiegu zaszycia alkoholowego

Przeprowadzenie zabiegu wszycia wszywki alkoholowej poprzedza wywiad medyczny, w trakcie którego lekarz specjalista ustala czy osoba uzależniona może poddać się zaszyciu. Do najczęściej występujących przeciwwskazań, które wykluczają z możliwości umieszczenia wszywki w ciele pacjenta zaliczyć można:

 • nadwrażliwość na Disulfiram lub inne składniki tabletek,
 • okres ciąży oraz karmienia piersią;
 • problemy z krążeniem oraz krzepliwością krwi;
 • choroby takie jak cukrzyca lub epilepsja;
 • choroby psychiczne takie jak depresja, psychozy, a także próby samobójcze w przeszłości.

Dodatkowo, stawienie się na zabieg w stanie wskazującym na spożycie alkoholu na minimum 24 godziny przed zabiegiem automatycznie wyklucza pacjenta z możliwości przeprowadzenia zabiegu.

Wszywka alkoholowa – skład leku

Wszywka alkoholowa Esperal Gdynia ma postać tabletek. W tabletkach główną substancją jest Disulfiram WZF, który odpowiada za działanie wszywki, czyli za blokowanie metabolizmu alkoholi. Substancjami pomocniczymi są chlorek sodu, mannitol oraz makrogol 6000. Każda tabletka wszywki zawiera odpowiednio 100 mg Disulfiramu.

Wszywka alkoholowa – działania niepożądane

Zabieg wszycia wszywki alkoholowej to bezpieczna procedura, która bardzo rzadko wywołuje jakiekolwiek działania niepożądane. Może zdarzyć się tak, że na skutek nieodpowiedniego dbania o ranę zabiegową, wda się zakażenie lub rana będzie goiła się nieodpowiednio. Niezmiernie rzadko zdarza się, że organizm odrzuca wszywkę i wywołuje nieprzyjemne objawy takie jak gorączka, bóle głowy, obrzęk w miejscu zaszycia, a także ropa. W takim przypadku należy niezwłocznie udać się do lekarza, gdyż może się okazać, że konieczne będzie wcześniejsze usunięcie wszywki.

Najczęstszymi skutkami ubocznymi wszywki alkoholowej są te wywołane przez złamanie zakazu spożywania alkoholu etylowego przez pacjenta, a więc są one wywołane nijako na jego własne życzenie. Każdy pacjent po zakończonym zabiegu zostaje dokładnie poinformowany o konsekwencjach spożywania alkoholu w trakcie terapii awersyjnej.

W jakie miejsce wszywany jest Esperal?

Wszywka alkoholowa Esperal Gdynia to zabieg, który jest mało inwazyjny i bezpieczny, jeśli przeprowadzany jest przez doświadczonego specjalistę. Miejscem, w które najczęściej wszywa się tabletki z Disulfiramem jest pośladek, łopatka lub ramię. Wybór tych miejsc kierowany jest względami estetyki, wygody oraz bezpieczeństwa. Tabletki umieszczone w tych miejscach są gwarancją wygody, pacjent nie będzie miał również możliwości samodzielne wyjąć tabletek wszywki, gdyż umieszczane są one głęboko pod skórą, tuż przy mięśniu.

Wszywka alkoholowa – interakcje z lekami

Wszywka alkoholowa Esperal Gdynia nie powinna być wszywana, jeżeli pacjent przyjmuje leki, które wchodzą w reakcję z Disulfiramem, a ze względów zdrowotnych muszą być przyjmowane bezustannie. Dotyczy to przede wszystkim leków przeciwzakrzepowych, diazepamu, antypiryny, fenytoiny, a także chlordiazepoksydu, których działanie się nasila w połączeniu z Disulfiramem.

Co po zabiegu i ile czasu działa wszywka?

Zaraz po zakończeniu zabiegu wszycia wszywki alkoholowej pacjenta obowiązuje bezwzględna abstynencja. Zabieg nie jest skomplikowany ani bardzo inwazyjny, dlatego nie ma konieczności pozostawienia pacjenta na noc na obserwację i może się on udać do swojego domu.

Zakaz spożywania alkoholu obowiązuje przez cały czas działania Disulfiramu w ciele, a więc od 8 do aż 12 miesięcy. W tym czasie osoba uzależniona powinna rozpocząć dalsze leczenie alkoholowe. Osoba uzależniona powinna pamiętać, że zakaz spożywania alkoholu nie dotyczy jedynie alkoholi samych w sobie, ale również wszystkich produktów zawierających alkohol. Korzystanie z produktów, które zawierają alkohol również jest zakazane, gdyż wywoła dokładnie taką samą reakcję, co spożycie kieliszka wódki czy wypicie piwa. Do takich produktów zaliczyć można między innymi wody kolońskie, płyny dezynfekujące, perfumy czy płyny do płukania ust.

Po wszyciu wszywki alkoholowej należy szukać dalszej pomocy w leczeniu swojej choroby. Obecnie istnieje wiele placówek, które oferują kompleksowe leczenie różnego rodzaju. Najskuteczniejsze będzie leczenie w ośrodku zamkniętym, jednak leczenie, na które pacjent dojeżdża codziennie ze swojego domu również okaże się skuteczne, gdy tylko podszyte będzie odpowiednimi motywacjami.