Wszywka alkoholowa Esperal Słupsk - cena 500zł

  1. Home
  2. Elbląg

Co to jest Esperal?

Esperal to tabletka do implantacji podskórnej zwana inaczej wszywką alkoholową. Lek ten jest również znany jako Disulfiram WZF lub po prostu Esperal. Disulfiram jest substancją czynną leku, który jest stosowany w awersyjnej terapii leczenia alkoholizmu. Lek ten po połączeniu z alkoholem może powodować działania niepożądane zagrażające nie tylko zdrowiu, lecz również życiu. Działania niepożądane leku mogą obejmować: nudności, wymioty, nadpotliwość, przyśpieszone bicie serca i wiele innych. Oczywiście mowa tutaj o osobach uzależnionych, które mając wszyty Esperal napili się alkoholu.

Gdzie i jak umieszcza się wszywkę alkoholową?

Esperal może być wszyty pod skórę w ramach prostego zabiegu chirurgicznego. Zabieg jest dozwolony tylko za świadomą zgodą Pacjenta. Zawsze przed jego wykonaniem lekarz przeprowadza z Pacjentem wywiad medyczny, w celu wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań do zaszycia. Wśród najczęściej wymienianych przeciwwskazań można uznać nietrzeźwość w dniu zabiegu (wymagana jest min. 24 godzinna abstynencja) oraz nadwrażliwość na aktywny składnik leku: Disulfiramu. Jeżeli lekarz uzna, że Pacjent się kwalifikuje do implantacji – uzależniony podpisuje stosowne dokumenty, aby następnie chirurg mógł wykonać niewielkie nacięcie na skórze, w które implantuje tabletki z Esperalem. Rana zaszywana jest szwami, które samoistnie się rozpuszczają. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, stąd nawet Pacjenci mający bardzo niski próg bólu określają go jako całkowicie bezbolesny.

Jaka jest zasada działania wszywki alkoholowej Esperal?

Disulfiram jest organicznym związkiem chemicznym, który jest powszechnie stosowany w leczeniu alkoholizmu, gdyż wpływa na jego metabolizm. Normalny proces metaboliczny obejmuje rozkład etanolu w wątrobie przez enzym: dehydrogenazę alkoholową. Aldehyd octowy jest następnie rozkładany przez inny enzym – aldehydodehydrogenazę do postaci nieszkodliwego kwasu octowego.

Disulfiram hamuje metabolizm alkoholu etylowego. Blokuje również działanie innego enzymu, dehydrogenazy aldehydowej. Aldehyd octowy może gromadzić się w organizmie, prowadząc do nieprzyjemnych objawów, takich jak zaczerwienienie twarzy, skrócenie oddechu, nudności, wymioty i przyspieszone bicie serca.

Wszywka alkoholowa Esperal a picie alkoholu

Leczenie Disulfiramem wywołuje nieprzyjemne objawy u Pacjentów, którzy pomimo zaszycia alkoholowego zdecydowali się złamać abstynencję. Już po kilku minutach od spożycia alkoholu mogą pojawić się silne bóle głowy, duszności, wymioty, nadpotliwość i wiele innych. Objawy te mają na celu utrudnić dalsze picie alkoholu i ostatecznie całkowicie powstrzymać spożywanie trunków wysokoprocentowych. Nieprzyjemne skutki spożycia alkoholu mając pod skórą tabletki z Esperalem są spowodowane tym, że Disulfiram wchodzi w kontakt z alkoholem i zaburza jego prawidłowe trawienie. Dzięki temu alkoholikowi łatwiej jest wyjść z uzależnienia. Alkohol nie kojarzy się już z przyjemnymi uczuciami, jak dawniej, a uzależnionego nie ciągnie już do jego spożywania.