Rozpoznawanie zachowań alkoholika

  1. Home
  2. Blog
Opublikowano: 12 lutego 2023

Problem z nadużywaniem alkoholu polega na zachowaniach, które go napędzają. Często dajemy naszym bliskim przywilej wątpliwości, jeśli chodzi o niepokojące i potencjalnie uzależniające zachowania. W pewnym momencie ważne jest, aby uznać zachowania alkoholika i zauważyć, że może to być czas na zmianę.

Jeśli uważasz, że członek Twojej rodziny lub ukochana osoba może cierpieć na alkoholizm lub nadużywanie alkoholu, warto najpierw poszukać profesjonalnej pomocy. Dobrym pierwszym krokiem jest zrozumienie zachowań, czym one są i dlaczego występują.

Na co zwrócić uwagę: zachowania alkoholika

Niektóre zachowania związane z alkoholizmem są trudne do rozpoznania, ponieważ rozwijają się u osoby, z którą często wchodzisz w interakcje. Pewne niepokojące zachowania stają się normą, zanim zdasz sobie z tego sprawę. Takie rzeczy obejmują:

Kontrolowane i niekontrolowane picie

Alkoholicy zwykle naśladują wzorce kontrolowanego i niekontrolowanego picia. W okresach kontrolowanego picia alkoholik ogranicza spożycie alkoholu do ilości wystarczającej w ciągu dnia, aby powstrzymać objawy odstawienia alkoholu.

Niektóre okresy kontrolowanego picia mogą trwać do 3-5 dni, podczas których osoba w ogóle nie pije alkoholu. W okresach niekontrolowanego picia alkoholik będzie się upijał lub wpadał w szał. Kiedy nie pije, staje się niespokojny, drażliwy, nieszczęśliwy i niezadowolony. 

Ciągła fiksacja na punkcie alkoholu

Jeszcze silniejszym ostrzeżeniem, że ktoś jest chemicznie uzależniony od substancji, jest to, że konsekwentnie tworzy wokół niej plany. Może to być ciągłe spotykanie się w barach, upewnianie się, że alkohol jest stale „na wszelki wypadek” lub pytanie o alkohol, który będzie dostępny w określonych sytuacjach towarzyskich.

Wzory, takie jak ten, powinny natychmiast wywołać zaniepokojenie. Alkoholizm polega na niepokoju, a strach przed brakiem dostępu do alkoholu w razie potrzeby może powodować wiele nerwów u danej osoby. Jeśli dana osoba musi mieć alkohol w pobliżu i niekoniecznie go pić, jest to oznaką niezdrowego związku z alkoholem i uzależnienia od alkoholu.

Brak motywacji i priorytetów

Jedną z najbardziej zauważalnych zmian osobowości u kogoś, kto nadużywa alkoholu, będzie spadek jego wyników w pracy lub szkole, przy częstym usprawiedliwianiu swoich upadków. Cykliczne niepowodzenia spowodowane byciem pijanym, kacem lub wycofaniem się będą je utrwalać.

Dodatkowo, w wyniku tego mogą również objawiać się zaniedbania rodzinne, stres w związku i samookaleczanie. Nie chodzi o to, że alkoholik nie dba o swoich bliskich i obowiązki, ale o to, że ciężar tych rzeczy jest zbyt wielki w porównaniu z jeszcze większym ciężarem radzenia sobie z nałogiem.

Wahania nastroju

Możesz zauważyć, że członek Twojej rodziny lub ukochana osoba przechodzi od wyciszonego do zdenerwowanego lub zachowuje się agresywnie i nieobliczalnie. Dzieje się tak, ponieważ odstawienie alkoholu powoduje wahania nastroju i może być również spowodowane zmniejszeniem zahamowań spowodowanych spożywaniem alkoholu.

Co gorsza, zaburzenie związane z używaniem alkoholu jest podatne na ujawnienie podstawowych problemów ze zdrowiem psychicznym, w tym lęku lub choroby afektywnej dwubiegunowej. Uzależnienie może mieć znaczące długoterminowe skutki i wymaga profesjonalnej uwagi.

Problemy finansowe

Uzależnienie od alkoholu jest wyniszczające finansowo; poza pieniędzmi wydawanymi na alkohol skutki uboczne uzależnienia mogą powodować inne drenaże finansowe, takie jak problemy prawne, utrata dochodów i podejmowanie ryzykownych decyzji finansowych, takich jak hazard. Podobnie alkohol może wpływać na wydajność lub obecność w pracy, co może prowadzić do utraty zatrudnienia.

Jeśli zauważysz oznaki, że ktoś nadmiernie pije, a jednocześnie doświadcza nietypowych problemów finansowych, powinna to być znacząca flaga ostrzegawcza.

Każde z tych zachowań może być postrzegane jako ostrzeżenie, że twoja ukochana osoba może potrzebować twojego wsparcia, a w połączeniu mogą to być wyraźne sygnały. Sugerujemy skonsultowanie się z profesjonalnym interwencjonistą w przypadku zapytania o odpowiednie plany leczenia.

Jak zaburzenie związane z używaniem alkoholu wpływa na rodziny

Alkoholizm jest często określany jako choroba rodzinna, ponieważ zazwyczaj dotyka więcej osób niż tylko osobę z zaburzeniami związanymi z używaniem alkoholu.

Uzależnienie może przytrafić się każdej osobie lub rodzinie, niezależnie od pochodzenia, i chociaż doświadczenia wszystkich będą miały wpływ na sposób, w jaki rozwiązują problemy, istnieją pewne wspólne tematy.

Zaburzenia związane z nadużywaniem alkoholu prawie zawsze mają znaczący wpływ na romantyczny związek danej osoby. Badania wykazały, że mężowie i żony piją razem w podobny sposób: połowa wszystkich par pije razem, co oznacza, że dopasowują się do swoich nawyków związanych z piciem, a częstsze picie przez jednego partnera często zwiększa picie u drugiego. Nadmierne spożywanie alkoholu może prowadzić do niższej satysfakcji ze związku, zaostrzając istniejące problemy, w tym kłótnie, przemoc domową i separację. Nawet subtelne objawy, takie jak wycofanie społeczne lub emocjonalne, odbiją się na romantycznym związku.

Problemowe picie w domu z dziećmi

Jeśli w związku są dzieci, jest to tym bardziej niepokojące. Dorastanie w domu dotkniętym alkoholizmem może mieć długotrwały wpływ na dziecko.

Poza oczywistą obawą, że sami rozwiną u siebie zaburzenie związane z używaniem alkoholu, mogą cierpieć z powodu problemów rozwojowych, poczucia własnej wartości lub postrzegania życia i mogą rozwijać skomplikowane emocje, takie jak poczucie winy, depresja, niepokój lub złość.

Rodzice, rodzeństwo i inni bliscy alkoholika zostaną dotknięci. Może to być trudne doświadczenie, gdy alkoholik szkodzi sobie i jakości życia, ignorując oferty wsparcia.

Jak pomóc bliskiej osobie z zaburzeniami związanymi z używaniem alkoholu

Wiele ośrodków terapeutycznych wykorzystuje oparte na dowodach metody w swoich programach nauczania. To, co działa dla jednej osoby, może nie być tak skuteczne dla innej. Uzależnienie jest wielopłaszczyznowe i złożone, podobnie jak osoby nim dotknięte.

Biorąc pod uwagę wiele różnych zmiennych, sugeruje się, aby rodziny skorzystały z pomocy specjalisty ds. uzależnień w celu oceny problemów alkoholowych, interwencji w uzależnieniu i pomocy rodzinie w rozpoczęciu procesu leczenia alkoholowego. Może to pomóc w określeniu, które podejścia mogą mieć największe szanse na pomyślny wynik. Metody leczenia obejmują m.in. terapie grupowe lub indywidualne, detoksykację, terapie awersyjne czy leki, takie jak wszywka alkoholowa. Wszywka ma na celu wywołanie negatywnych skojarzeń z alkoholem i utrzymanie abstynencji przez około rok czasu.

Bezczynność nie przyniesie rezultatów. Niektóre leczenie i poradnictwo są lepsze niż żadne. Czasami ludzie muszą odnaleźć drogę do rozwiązania poprzez próby.

«
»