Jak uzależniający jest alkohol? Co musisz wiedzieć

 1. Home
 2. Blog
Opublikowano: 13 marca 2023

Ci, którzy walczą z uzależnieniem od alkoholu, mogą przysiąc, że gdyby wiedzieli, jak uzależniający jest alkohol, nigdy nie wypiliby pierwszego kieliszka. Ta rozmowa może pojawić się w terapii grupowej lub grupach trzeźwościowych, takich jak Anonimowi Alkoholicy (AA), gdzie osoby dzielą się swoimi doświadczeniami z alkoholem. Prawdopodobnie nawet nie wiedzieli, że alkohol jest na tyle uzależniający, że niszczy ich zdrowie, związki i życie. Na szczęście istnieją ośrodki leczenia uzależnień od alkoholu, wyposażone w sprzęt, który pomaga im zrezygnować z alkoholu.

Czym jest alkohol? 

Alkohol jest najczęściej używaną i nadużywaną substancją uzależniającą. Jest środkiem depresyjnym, który zawiera uzależniającą i toksyczną substancję zwaną etanolem. Spowalnia funkcje ośrodkowego układu nerwowego i tworzy „miłe” uczucie. Pijący używają go do relaksu i oderwania myśli od zmartwień. Jednak nadmierne, ciężkie lub upijanie się powoduje zatrucie, a ostatecznie uzależnienie.

Jak uzależniający jest sam alkohol?

Alkohol może siać spustoszenie w ciele i mózgu. Jakkolwiek niewinne może się wydawać piwo lub kieliszek wódki, może to oznaczać początek drogi do uzależnienia. Tak uzależnia alkohol. Im częściej dana osoba spożywa alkohol, tym bardziej prawdopodobne jest, że się od niego uzależni.

Uzależnienie ma miejsce, ponieważ etanol powoduje zmiany chemiczne w mózgu, które sprawiają, że masz ochotę na drinka. Alkohol jest tak uzależniający, że uszkadza i kurczy mózg oraz zmienia jego funkcje. Zmiany negatywnie wpływają na nastrój, pamięć, zachowanie i podejmowanie decyzji lub sprawiają, że wierzysz, że musisz pić, aby przeżyć. Jeśli próbujesz rzucić picie, objawy odstawienne, takie jak wymioty, niepokój lub bezsenność, mogą powstrzymać cię od rzucenia palenia.

Co sprawia, że alkohol uzależnia

Czynniki fizyczne

Picie alkoholu stymuluje uwalnianie dopaminy i endorfin w mózgu. Są to substancje chemiczne, które wywołują uczucie przyjemności i satysfakcji oraz działają jak naturalny środek przeciwbólowy. Badania wykazały, że czynniki genetyczne wchodzą w grę przy określaniu, jak alkohol reaguje na mózgi różnych ludzi. Konkretnie, mózgi niektórych ludzi uwalniały więcej substancji chemicznych przyjemności w odpowiedzi na alkohol, czyniąc ich bardziej podatnymi na uzależnienie fizyczne.

Używanie alkoholu może faktycznie powodować fizyczne zmiany w chemii i funkcjonowaniu mózgu, co odgrywa dużą rolę w uzależnianiu od alkoholu. Ośrodki nagrody i przyjemności w mózgu są przeciążone, a użytkownik odczuwa pragnienie powtórzenia tych doświadczeń. Chociaż ktoś może mieć zamiar rzucić swój nałóg, alkohol może zagrozić kontroli impulsów i podejmowaniu decyzji, co zwiększa prawdopodobieństwo nawrotu. To, co zaczyna się jako nadużywanie alkoholu, może szybko i łatwo zmienić się w uzależnienie.

Czynniki psychologiczne

Alkoholizm, podobnie jak inne uzależnienia, jest ostatecznie wyuczonym zachowaniem, a myśli i przekonania danej osoby wchodzą w grę. Na przykład ktoś, kto nie wierzy w leczenie i powrót do zdrowia, raczej nie podejmie wysiłku niezbędnego do pomyślnego zakończenia leczenia. Czynnikiem przyczyniającym się może być również dojrzałość rozwojowa danej osoby.

Stres może również odgrywać ważną rolę w uzależnieniu, a alkohol zapewnia tymczasowe i niezdrowe rozwiązanie tych nieprzyjemnych uczuć lub stresu. Ten mechanizm radzenia sobie może stać się nawykiem, który wydaje się niemożliwy do zerwania. Oprócz odwyku alkoholowego, psychoterapia może pomóc w motywacji i redukcji stresu i powinna być częścią procesu zdrowienia. W rzeczywistości osoby uzależnione od alkoholu mają wyższy wskaźnik innych zaburzeń psychicznych niż populacja ogólna. 

Kiedy nadużywanie alkoholu staje się nałogiem?

Niektórzy ludzie są bardziej podatni na rozwój uzależnienia od alkoholu. Wpływają na to czynniki genetyczne czy życie w środowiskach, w których picie alkoholu jest bardziej rozpowszechnione. Uważa się również, że osoby, które zaczęły pić w młodym wieku, gdy pewne części ich mózgów zaangażowane w ocenianie i osądzanie wciąż się rozwijały, szybciej rozwiną uzależnienie. Fizyczne przeciwności losu mogą prowadzić do stresu u wielu osób, co prowadzi ich do sięgania po alkohol, jako sposób radzenia sobie z nim. Uzależnienie od alkoholu wynika z takich okoliczności.

Jeśli ktoś ma trudności z zaprzestaniem picia alkoholu lub doświadcza znaczących negatywnych konsekwencji picia alkoholu, może cierpieć na zaburzenie związane z używaniem alkoholu. Zaburzenia związane z używaniem alkoholu charakteryzują się:

 • Nadmiernym spożywaniem alkoholu lub używaniem go przez dłuższy czas niż zamierzono;
 • Wysiłki na rzecz redukcji alkoholu, które nie powiodły się;
 • Nienasycona potrzeba picia alkoholu;
 • Tolerancja na alkohol: picie większej ilości alkoholu w celu osiągnięcia pożądanego efektu;
 • Odstawienie alkoholu: uczucie emocjonalnej i fizycznej choroby po odstawieniu alkoholu;
 • Niewywiązywanie się z głównych zobowiązań zawodowych i osobistych;
 • Używanie alkoholu, które przeszkadza w życiu osobistym i zawodowym;
 • Ciągłe spożywanie alkoholu pomimo szkód psychicznych lub fizycznych, pogarszającego się stanu zdrowia i zagrożeń fizycznych.

Jakie są długoterminowe skutki alkoholu?

Niedożywienie, rak i choroby wątroby to długoterminowe skutki nadużywania alkoholu. Niektórych długotrwałych skutków spożywania alkoholu można uniknąć poprzez leczenie uzależnienia od alkoholu.

Długotrwałe spożywanie alkoholu może spowodować trwałe uszkodzenie mózgu, więc efekty utrzymują się nawet, jeśli użytkownik nie ma alkoholu w organizmie. Na wczesne wyzdrowienie może mieć również wpływ alkoholowa mgła mózgowa.

Długofalowe skutki nadużywania dla mózgu obejmują:

 • Zmniejszony zakres uwagi;
 • Trudności w formułowaniu myśli;
 • Lęk;
 • Depresję;
 • Bezsenność;
 • Demencję;
 • Śpiączkę;
 • Uszkodzenie nerwów;
 • Zespół Wernickego;
 • Kłopoty z równowagą.

Znajdź pomoc w przypadku uzależnienia od alkoholu

Alkohol powinien być spożywany z umiarem i nigdy nie powinien być mieszany z nielegalnymi lub legalnymi lekami na receptę. Staje się niebezpieczny, gdy limit zostanie przekroczony, a użycie wykracza poza to, co jest zalecane. To wtedy mózg zaczyna pragnąć coraz więcej, stopniowo pozwalając osobie stać się zależną.

Nie musisz przechodzić samotnie przez proces zdrowienia. Dla wielu osób, które zmagają się z uzależnieniem od alkoholu, rzucenie nałogu jest trudne lub niemożliwe bez pomocy lub wsparcia innych osób. Istnieje wielu profesjonalistów i grup wsparcia zaprojektowanych, aby zapewnić Ci potrzebną pomoc. Zwiększ swoje szanse na pełne wyleczenie z pomocą centrum leczenia. Pierwszym krokiem będzie detoks, a następnie terapie grupowe lub indywidualne. Istnieje również wszywka alkoholowa, czyli Esperal. Nie jest ona jednak lekarstwem na alkoholizm. Wszczepienie wszywki alkoholowej ma jedynie zniechęcić do picia. Jednak walka z nałogiem nie zakończy się sukcesem, jeśli uzależniony nie nauczy się zabezpieczać swojego picia bez presji z zewnątrz.

«
»