Najczęstsze zachowania osoby uzależnionej wobec własnej rodziny

  1. Home
  2. Blog
Opublikowano: 24 marca 2023

Należy pamiętać, że choroba alkoholowa dotyka całej rodziny, a nie tylko osoby uzależnionej od alkoholu. Spożywanie nadmiernych ilości tej substancji rujnuje życie wszystkich członków tej najmniejszej grupy społecznej. W zależności od rozwoju choroby alkoholowej różne może być również zachowanie osoby uzależnionej. Bardzo często choroba alkoholowa jednego z członków rodziny wywołuje problemy zdrowotne oraz współuzależnienie u innych osób w rodzinie. Jak najczęściej wyglądają relację w rodzinie z problemem alkoholowym?

Choroba alkoholowa jednego z członków rodziny a zachowania pozostałych domowników

Bliscy osoby uzależnionej od alkoholu bardzo często ukrywają chorobę alkoholowej. Bardzo często ogarnia ich wstyd, a ich działania nastawione są na tuszowanie objawów uzależnienia od alkoholu. W zależności od pozycji w rodzinie (ojciec, matka, dziecko), każdy przyjmuje zupełnie inne role w rodzinie i zachowuje się w określony sposób. 

Nikt nie chce publicznie przyznać, że jego rodzina nie funkcjonuje poprawnie. Dlatego na pierwszy rzut oka bardzo ciężko jest zobaczyć, czy w danej rodzinie występuje problem alkoholowy czy też nie. Wraz z rozwojem choroby domownicy dostosowywują się do trybu życia osoby uzależnionej od alkoholu. 

Osoby te bardzo często chcą zrobić wszystko, aby w domu nie wybuchła awantura i był spokój. Wszystko to przyzwala na rozwój uzależnienia bliskiej osoby. Bardzo często bliscy osoby uzależnionej żyją w permanentnym lęku i strachu. Nie wiedzą w jakim stanie osoba uzależniona wróci do domu. Nie wiedzą, które słowo, zdanie lub zachowanie może wywołać atak furii i agresji. Osoby te żyją w ciągłym napięciu. Jest to bardzo niekomfortowa sytuacja oraz niekorzystna dla zdrowia fizycznego i psychicznego. 

Rodzina osoby uzależnionej od alkoholu przejmuje całą odpowiedzialność za jej życie. Sprzątanie, kontrolowanie, wyręczanie z obowiązków oraz unikanie konfrontacji sprawia, że osoba uzależniona nie jest w stanie uświadomić sobie swojego problemu. 

Zachowania osoby uzależnionej wobec własnej rodziny

Zachowanie osoby uzależnionej do poszczególnych osób z rodziny zależne jest od rozwoju choroby alkoholowej. Zachowanie jest jest również zależne od decyzji i zachowań domowników. Bardzo często nadmierna kontrola, wytykanie błędów, próby szantaży czy wywarcia decyzji o rozpoczęciu leczenia mogą wywołać niechęć i agresję osoby uzależnionej. Osoba pijąca alkohol problemo nie myśli w sposób trzeźwy i racjonalny. Dlatego jej reakcje są nieprzewidywalne oraz często nieadekwatne do sytuacji. Osoba uzależniona bardzo często wyraża swój gniew i niezadowolenie. Potrafi wszczynać awantury oraz stosować przemoc zarówno psychiczną jak i fizyczną wobec swoich najbliższych. 

Bardzo często osoby uzależnione od alkoholu szukają innych własnej choroby. Obwiniają partnerów/partnerki, dzieci, rodziców czy wydarzenia z przeszłości.  Osoby te wypierają swoje uzależnienie. Twierdzą, iż alkohol pomaga im w codziennym funkcjonowaniu oraz nie jest to nic złego. Osoby te nie chcą jednak uświadomić sobie, że ich życie oraz funkcjonowanie bez alkoholu jest już niemożliwe oraz że potrzebują pomocy specjalisty. 

Najczęściej osoba uzależniona uświadamia sobie swój problem w momencie, gdy osiąga tak zwane dno. Dopiero wtedy zauważa jak wiele straciła i próbuje wyjść z nałogu. 

Zalecane reakcje wobec osoby uzależnionej od alkoholu

Aby osoba uzależniona uświadomiła sobie swoją chorobę, musi dostrzec konsekwencje swoich czynów. Dlatego absolutnie nie wolno wyręczać osoby uzależnionej z jej obowiązków, nie należy również tuszować jej choroby, ani sprzątać po niej. Jeżeli osoba pijąca alkohol problemowo zawsze będzie miała ugotowany obiad, czyste mieszkanie, uprasowane ubrania i alkohol dostarczany przez członków rodziny to nic się nie zmieni. Jeżeli jednak osoba ta obudzi się we własnych wymiocinach, będzie musiała posprzątać butelki po alkoholu lub sama skonfrontować się z otoczeniem i innymi ludźmi to istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że ujrzy swój problem i będzie chciałą sięgnąć po pomoc. 

Dostosowywanie się do trybu życia osoby uzależnionej to zdecydowanie zły wybór. 

Należy pozostawić osobie uzależnionej wolny wybór. Rozpoczęcie terapii leczenia uzależnień na siłę nie przyniesie pożądanych efektów w postaci wieloletniego okresu trzeźwości. Osoba uzależniona sama musi chcieć własnej zmiany. Leczenie choroby alkoholowej wymaga od niej dużego wysiłku i ogromnej motywacji, aby wytrwać w trzeźwości. 

Reguły panujące w rodzinie z problemem alkoholowym

Osoba uzależniona od alkoholu jest genialnym manipulatorem. Aby móc spożywać alkohol bez konsekwencji manipuluje własną rodziną oraz tworzy szereg reguł, do których wszyscy muszą się dostosować. Zazwyczaj reguły te pozwalają na ukrywanie choroby alkoholowej przed innymi, rozwój uzależnienia oraz przenoszą  odpowiedzialność na domowników. 

Do najczęściej ustalonych reguł należą

  1. Najważniejsze jest to, aby osoba uzależniona zawsze mogła się napić. Wokół tej reguły toczy się całe życie bliskich osoby pijącej alkohol problemowo. Bardzo często członkowie rodziny zapewniają alkohol tej osoby, aby mogła pić w domu. Dbanie o osobę uzależnioną od alkoholu bardzo często sprawia, że członkowie rodziny zaniedbują siebie, swoje zdrowie i potrzeby. 
  2. To nie alkohol sprawia, że w domu jest źle. Reguła ta powoduje, że rodzina osoby uzależnionej oraz sam zainteresowany twierdzą, że to nie alkohol sprawia, iż coś jest zdecydowanie nie w porządku. bliscy osoby uzależnionej poprzez odczuwanie wstydu zaprzeczają, że bliska im osoba jest uzależniona od alkoholu. 
  3. Brak odpowiedzialności. Osoba uzależniona nie jest odpowiedzialna za swoje uzależnienie. To wszyscy wkoło powodują, że ona sięga po alkohol. Jednostka najczęściej obwinia partnerkę/partnera lub dzieci. Osoba ta jest kozłem ofiarnym odpowiedzialnym za wszelkie niepowodzenia. 
  4. Równowaga rodziny jest świętością. Utrzymanie równowagi najczęściej odbywa się kosztem wszystkich członków rodziny. Możliwe jest to dzięki odgrywaniu ról przez każdego z członków rodziny. 
  5. Ochrona. Każdy członek rodziny musi podejmować próby ochrony osoby uzależnionej przed światem. Ochrona ta dotyczy między innymi tego, że nikt inny nie może dowiedzieć się o uzależnieniu. Ochrona ta polega również na tym, aby pracodawca nie zwolnił  osoby uzależnionej z powodu nadużywania alkoholu.
  6. Co dzieje się w domu, zostaje w domu. Reguła ta mówi o ty, aby z nikim nie rozmawiać o tym co dzieje się za zamkniętymi drzwiami domu. Powoduje to, że bliscy osoby uzależnionej nie mogą szukać pomocy, co wydłuża ich cierpienie. 

To tylko przykłady reguł i zachowań, które mogą obowiązywać w domu osoby uzależnionej od alkoholu. Osoba pijąca alkohol problemowo w każdej chwili może podjąć terapię leczenia uzależnień. Terapię można rozpocząć w ośrodkach prywatnych i publicznych. Przed jej rozpoczęciem wymagane jest odbycie odtrucia alkoholowego. Jest to okres około 10 dni, podczas których organizm osoby uzależnionej jest oczyszczany z toksyn i substancji szkodliwych. 

«
»