Jakie są etapy alkoholizmu?

  1. Home
  2. Blog
Opublikowano: 17 stycznia 2023

Alkoholizm nie pojawia się bez ostrzeżenia. Istnieje wiele znaków, zanim ktoś uzależni się od alkoholu. Na tym wczesnym etapie, przyjaciele i rodzina mogą ledwo zauważyć nadużywanie alkoholu lub inne zachowania, które mu towarzyszą.

Nasze społeczeństwo na ogół akceptuje łagodne nadużywanie alkoholu (lub przynajmniej przymyka oko) zwłaszcza wśród młodych ludzi i tych, którzy przeżywają trudne chwile. „Oni po prostu dobrze się bawią” i „Musisz się rozluźnić” to dwa z wielu typowych zwrotów używanych w celu usprawiedliwienia, a czasem zachęcania do spożywania alkoholu.

Gdy ktoś pije więcej lub częściej, rozwija tolerancję na alkohol. Trzeba pić więcej, aby osiągnąć ten sam poziom euforii. To zachowanie jest niebezpieczne, ponieważ uszkadza ścieżki nerwowe, powodując zmiany w organizmie, które prowadzą do pierwszego etapu zaburzeń związanych z używaniem alkoholu.

Etap 1 – Wczesny alkoholizm

Ludzie na etapie wczesnego alkoholizmu są często świadomi, że ich picie trochę wymyka się spod kontroli. Często ukrywają zakres swojego picia, wzbogacając zwykłe napoje o dawki alkoholu, piją wcześniej w ciągu dnia i tak dalej. Picie staje się częstą myślą w ich umyśle; Czy na imprezie będzie alkohol? Kiedy mogę pić dalej? Jak mogę wnieść alkohol? Alkoholicy we wczesnym stadium mogą mieć różne powody do picia, ale wszyscy używają substancji zmieniającej nastrój, aby czuć się inaczej niż na trzeźwo.

We wczesnym alkoholizmie wzrasta również tolerancja osoby na alkohol, co oznacza, że organizm przyzwyczaja się do określonej ilości alkoholu. Na przykład może potrzebować czterech lub pięciu drinków, aby poczuć się tak samo, jak na wcześniejszym etapie ich schematu używania przy zaledwie dwóch drinkach. Zaczynają pić więcej, aby osiągnąć pożądaną euforię. Jednak organizm może naprawdę poradzić sobie tylko z taką ilością alkoholu, zanim wyrządzi szkody. Niektórzy mogą nie odczuwać skutków alkoholu, ale ich zdolności motoryczne i osąd są nadal osłabione. Mogą również stracić przytomność, co jest częstym objawem wczesnego alkoholizmu. W tym momencie picie nie jest już czynnością społeczną. Zaczyna wpływać na życie, prowadząc do kolejnego etapu alkoholizmu.

Co zrobić, jeśli ty lub ktoś bliski jest we wczesnym stadium alkoholizmu?

We wczesnym alkoholizmie osoba może jeszcze nie utracić kontroli nad swoim życiem osobistym, ale musi zacząć patrzeć od wewnątrz, aby zapobiec pogorszeniu się problemu. Pierwszym krokiem jest ustalenie, dlaczego pije. Terapia grupowa, poradnictwo zawodowe lub połączenie może pomóc komuś dotrzeć do źródła problemu, który łagodzi alkoholem.

Ważne jest, aby pamiętać, że trzeźwość wymaga czegoś więcej niż pozostania wolnym od alkoholu. To znalezienie nowych sposobów radzenia sobie z traumą, żalem lub stresem oraz unikanie sytuacji, które doprowadziły do picia. Leczenie uzależnień i poradnictwo pomagają ludziom nauczyć się umiejętności lepszego radzenia sobie z wyzwalaczami i zdrowego przetwarzania uczuć.

Etap 2 – Alkoholizm w średnim stadium

Alkoholizm średniego stopnia występuje wtedy, gdy rozwija się uzależnienie od alkoholu. Picie staje się regularne i często zaczyna być widoczne dla rodziny i przyjaciół. Konsekwencje picia również stają się bardziej widoczne – utrata przytomności, nudności, wymioty, bezsenność, bóle głowy i drżenie to tylko niektóre z objawów. Osoby w średnim alkoholizmie lepiej maskują swoje picie i usprawiedliwiają swoje zachowanie. Relacje stają się napięte i zaczyna zaniedbywać się obowiązki, powodując częstsze problemy w pracy lub szkole. Zasadniczo alkohol zaczyna przejmować kontrolę nad ich życiem i spożywają więcej alkoholu, aby poradzić sobie z rosnącymi konsekwencjami. Ten wzrost konsumpcji szybko przechodzi w najcięższą fazę, późną fazę alkoholizmu.

Co zrobić, jeśli ty lub ktoś bliski jest w średnim stadium alkoholizmu?

Jeśli uważasz, że bliska ci osoba jest w średnim stadium alkoholizmu, bardzo ważne jest, abyś postarał się zapewnić mu pomoc medyczną i kliniczną, której potrzebuje. Kiedy rozmawiasz z ukochaną osobą, bądź otwarty i szczery, jeśli chodzi o to, co myślisz o jej piciu i problemach, jakie to powoduje. Podejdź do niej z troską i troską, a nie z konfrontacją.

Etap 3 – Późny etap alkoholizmu

Alkoholizm w późnym stadium jest niezwykle niebezpieczny. Na tym etapie oczywiste jest, że osoba nie może kontrolować swoich nawyków związanych z piciem. Alkohol staje się jej priorytetem, dyktując każde działanie i decyzję. Osoba na tym etapie alkoholizmu nie przejmuje się już konsekwencjami lub jest tak zakorzeniona w intensywnym używaniu alkoholu, że nie może wyrwać się z nałogu. Depresja, poczucie winy i wstyd to powszechne emocje. Lęki psychiczne nakładają się na pogarszające się objawy fizyczne, co skłania osobę do spożywania większej ilości alkoholu, aby poradzić sobie z agonią. To niszczycielski cykl.

Kiedy dana osoba osiąga późny etap alkoholizmu, mózg jest tak uszkodzony, że potrzebuje alkoholu do przeżycia. To uszkodzenie sprawia, że powrót do zdrowia jest trudniejszy. Mózg i ciało są teraz uzależnione od alkoholu. Zatrzymanie może spowodować poważne objawy odstawienne, które prowadzą do trwałych obrażeń lub śmierci.

Jak leczyć późną fazę alkoholizmu?

Skuteczne leczenie zaburzeń związanych z nadużywaniem alkoholu, zwłaszcza późnego stadium alkoholizmu, wymaga czegoś więcej niż odstawienia butelki. Przejście z błędnego koła uzależnienia do życia w zdrowieniu jest trudne, ale konieczne. Medyczne odtrucie od alkoholu w bezpiecznym, nadzorowanym środowisku jest pierwszym krokiem na drodze do wyzdrowienia.

Po detoksie ludzie wymagają intensywnej terapii i poradnictwa, aby rozwinąć umiejętności i mechanizmy radzenia sobie potrzebne do zdrowego radzenia sobie z emocjami. Dopiero po uzdrowieniu umysłu, ciała i ducha mogą naprawić swoje życie osobiste i zawodowe. Trzeźwość nie jest gwarantowana po jej osiągnięciu i wymaga konsekwentnego leczenia, tak jak w przypadku każdej choroby przewlekłej. Przebywanie w społeczności zdrowienia (spotkania grupowe, terapia itp.) jest niezbędne do długoterminowego sukcesu. Jednym ze sposobów walki z alkoholizmem jest wszywka alkoholowa, która należy do awersyjnych metod leczenia alkoholizmu. Demotywuje osobę uzależnioną do sięgania po alkohol. Osoba, która decyduje się na taką metodę musi być świadoma niebezpiecznych objawów, które pojawią się natychmiast po wypiciu alkoholu. 

Dzięki odpowiedniemu profesjonalnemu leczeniu, codziennej determinacji i solidnemu systemowi wsparcia każdy, kto zmaga się z alkoholizmem, może odzyskać zdrowie.

 

«
»