Opis działania wszywki alkoholowej

 1. Home
 2. Blog
Opublikowano: 2 stycznia 2023

Choroba alkoholowa pozbawia osobę uzależnioną decyzyjności oraz poczucia własnej wartości. Zabiera jej kontrolę nad własnym życiem, relacjami, ilością spożywanego alkoholu oraz wypowiadanymi słowami. Człowiek, który jest uzależniony skupia swoje myśli wyłącznie wokół alkoholu. Jego myśli nieustannie krążą wokół niego, poszukują sposobu jak zdobyć alkohol lub kiedy znów będzie można się napić. Jest to destrukcyjna choroba zarówno dla osoby uzależnionej jak i jej najbliższych. 

Wszywka alkoholowa – zarys historyczny

Wszywka alkoholowa przypadkowo została odkryta przez duńskich naukowców w XX wieku. Zauważyli oni, że osoby, które stosują disulfiram i spożywają alkohol doświadczają bardzo silnych i nieprzyjemnych dolegliwości zatrucia alkoholowego. Przeprowadzono więc badania, które potwierdziły założoną przez nich hipotezę, a mianowicie, że Esperal jest skutecznym lekiem, który może być stosowany w leczeniu choroby alkoholowej. 

Od tego czasu Esperal jest stosowany w leczeniu choroby alkoholowej, choć dziś już znacznie rzadziej niż kiedyś. Nadal ma wielu zwolenników.  Niektóre kraje Europy Zachodniej oraz Stany Zjednoczone zakazały jego stosowania. W roku 2008 w Polsce zakazano produkcji Esperalu, jednak już po dwóch latach ponownie pozwolono na jego produkcję i powszechne stosowanie. 

Wszywka alkoholowa jako terapia awersyjna

Wszywka alkoholowa stosowana jest jako terapia awersyjna. Jej celem jest wzbudzenie awersji i niechęci do alkoholu u osób uzależnionych. Swoje działanie opiera na strachu. Osoby uzależnione boją się spożywać alkoholu, gdyż nie chcą doświadczyć negatywnych konsekwencji zdrowotnych po jego spożyciu. Ryzykiem tej terapii jest fakt, iż po zakończeniu działania wszywki osoba uzależniona nie będzie miała już nad głowią przysłowiowego kata. Ta sytuacja może sprawić, że wróci ona do nałogu, a on wciągnie ją w swoje szpony ze zdwojoną siłą. 

Wszywka alkoholowa – jak ona działa?

Wszywka alkoholowa  umieszczana jest pod skórą pacjenta. Jest to prosta procedura medyczna wykonywana przez chirurga. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym i trwa około 30 minut. Specjalista podpowięziowo w okolicy łopatek lub pośladków umieszcza od ośmiu do dziesięciu tabletek Esperalu. Tabletki zawierają substancje czynną – disulfiram, która stale uwalniana jest do krwioobiegu pacjenta. Uwalniana substancja czynna odpowiada za hamowanie procesów metabolicznych alkoholu w organizmie. Oznacza to, że blokuje ona enzym, który odpowiada za rozpoczęcie dehydrogenazy aldehydowej, w wyniku której dochodzi do rozkładu aldehydu octowego do kwasu octowego. 

Metabolizm alkoholu u osób, które nie posiadają wszywki alkoholowej:

Nagromadzony etanol na drodze dehydrogenazy alkoholowej rozkładany jest do postaci aldehydu octowego. Niebezpieczny dla organizmu aldehyd octowy rozkładany jest do postaci bezpiecznego kwasu octowego na drodze dehydrogenazy aldehydowej. 

Metabolizm etanolu w przypadku zastosowania wszywki alkoholowej:

Etanol rozkładany jest na drodze dehydrogenazy alkoholowej do postaci aldehydu octowego. Substancja czynna wydzielana z Esperalu blokuje enzym odpowiadający za uruchomienie procesu dehydrogenazy aldehydowej, a więc uniemożliwia ona rozkład aldehydu octowego do bezpiecznej postaci kwasu octowego. Nagromadzenie się aldehydu octowego we krwii skutkuje wystąpieniem silnego zatrucia alkoholowego. 

Warto pamiętać, że wszywka alkoholowa sama w sobie jest bezpieczną substancją, która nie wywołuje żadnych objawów ani reakcji. Dopiero w momencie spożycia alkoholu, wydzielana do krwioobiegu substancja czynna wchodzi w reakcję z aldehydem octowym. 

Wszywkę alkoholową w każdej chwili można usunąć z organizmu jeżeli zajdzie taka konieczność. Długość działania wszywki alkoholowej określa się na czas od ośmiu do dwunastu miesięcy. Zabieg można powtórzyć po upływie ośmiu miesięcy jeżeli zajdzie taka potrzeba. 

Wszywka alkoholowa – kwalifikacja do zabiegu

Przed zabiegiem wszycia Esperalu lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad. Dzięki zebranym informacjom lekarz poznaje ogólny stan zdrowia pacjenta, jego schorzenia, przyjmowane leki, a także wyklucza ewentualne przeciwwskazania do zabiegu. 

Przeciwwskazania do zabiegu:

 • przeciwwskazaniem do zabiegu jest okres ciąży
 • przeciwwskazaniem do zabiegu jest okres karmienia piersią
 • przeciwwskazaniem do zabiegu jest planowanie ciąży w najbliższym czasie
 • przeciwwskazaniem do zabiegu jest uczulenie na disulfiram lub którąkolwiek inną substancję leku
 • przeciwwskazaniem do zabiegu są próby samobójcze
 • przeciwwskazaniem do zabiegu są zaburzenia psychiczne
 • przeciwwskazaniem do zabiegu są psychozy – za wyjątkiem ostrej psychozy alkoholowej
 • przeciwwskazaniem do zabiegu są schorzenia sercowo – krążeniowe takie jak nadciśnienie tętnicze czy choroba niedokrwienna serca

Warto mieć na uwadze również fakt, że osoby cierpiące na cukrzycę, epilepsję, choroby serca czy choroby układu oddechowego mają bezwzględny zakaz spożywania alkoholu od momentu przyjęcia wszywki alkoholowej. Dostarczenie alkoholu do organizmu spowoduje pogorszenie ich stanu zdrowia. 

Wszywka alkoholowa a spożywanie alkoholu

Wszywka alkoholowa każdorazowo reaguje na dostarczony do krwii alkohol. Wywołuje to w ciągu kilku minut od konsumpcji, bardzo silne i nieprzyjemne objawy zatrucia alkoholowego. Charakterystycznymi objawami są

 • wymioty
 • nudności
 • bóle głowy
 • zawroty głowy
 • kołatanie serca
 • przyśpieszona akcja serca
 • skoki ciśnienia
 • potliwość
 • męczliwość
 • osłabienie organizmu
 • uczucie lęku
 • uczucie niepokoju
 • drgawki
 • drżenie mięśni

Objawy utrzymują się nieprzerwanie przez okres kilkunastu godzin. Im większa dawka alkoholu tym dłużej utrzymujące się i silniejsze dolegliwości. Należy pamiętać, że spożycie znacznej ilości alkoholu może zawracać życiu i zdrowiu pacjenta. Znaczne ilości alkoholu mogą doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń organizmu takich jak marskość wątroby.  

Podczas posiadania wszywki alkoholowej osoba uzależniona dostaje od lekarza wytyczne oraz całkowity zakaz spożywania alkoholu. 

Podczas posiadania wszywki alkoholowej należy również zachować szczególną wrażliwość na spożywane produkty. Wiele produktów spożywczych jest przygotowana na bazie alkoholu lub zawierać jego śladowe ilości. Osoby, które mają wszyty Esperal powinny unikać takich produktów, a także pilnie śledzić etykiety ze składem. Alkohol najczęściej występuje w słodyczach, nasączanych ciastach oraz sosach, które przygotowane są na bazie alkoholu lub octu. 

Osoby posiadające wszywkę alkoholową powinny także unikać kosmetyków zrobionych na bazie alkoholu. Mowa tutaj głównie o perfumach czy balsamach, których stosowanie może wywołać skórne reakcje alergiczne. Należy unikać także płynów do płukania jamy ustnej, które zawierają alkohol. Ich spożycie może wywołać negatywne objawy.

Spożycie nawet niewielkiej ilości alkoholu przez osobę, która posiada wszywkę alkoholową skutkować będzie wystąpieniem nieprzyjemnych dolegliwości. Osoby, posiadające wszyty Esperal zmagają się z silnym i wielogodzinnym bólem głowy nawet już po zjedzeniu cukierka z niską zawartością alkoholu. 

«
»