Destrukcyjne zachowania alkoholika.

  1. Home
  2. Blog
Opublikowano: 24 czerwca 2022
destrukcyjne-zachowania-alkoholika

Alkoholik wpływa negatywnie na całe swoje otoczenie. Jego obsesja na punkcie używki udziela się wszystkim domownikom. Alkohol jest bardzo silną substancją psychoaktywną, która wpływa na zachowanie, myślenie oraz funkcjonowanie uzależnionego. Alkoholik przejawia wiele charakterystycznych zachowań. W jego życiu panuje kłamstwo, ukrywanie oraz zaniedbanie. 

Osoby uzależnione bardzo często sięgają dna. Zaczyna się niewinnie, a na końcu pojawia się brak pracy oraz środków do życia. Jednym z najgorszych objawów, który ma bezpośredni wpływ na każdą sferę w życiu danej osoby jest koncentracja wokół alkoholu. W pewnym momencie uzależniony dostrzega w życiu tylko jeden sens i przestaje się skupiać na codziennych sprawach. W ten sposób dochodzi do porzucenia obowiązków oraz nagromadzenia się problemów w pracy, które często kończą się utratą posady. Jest to początek problemów finansowych, które powodują jeszcze większe spożywanie alkoholu. Stres, smutek, żal i poczucie beznadziei towarzyszą alkoholikowi na każdym kroku. Jedynym znanym, sprawdzonym i łatwym sposobem na poradzenie sobie z problemami jest dla niego alkohol. Ucieczka w stronę używki powoduje jeszcze większe kłopoty. 

Alkoholik ma również niszczący wpływ na swoją rodzinę. Jego nieopanowane nerwy, impulsywne i agresywne zachowania często kończą się poważnymi awanturami. Priorytety, którymi się kieruje skupiają się tylko i wyłącznie wokół alkoholu. W ten sposób dochodzi do cierpienia wielu osób, a w szczególności najmłodszych domowników, którzy dopiero rozwijają się i kształtują swój charakter pod wpływem socjalizacji i wychowania. Uzależnienie dotyka rodziny bardzo mocno, dlatego warto je przerwać nie tylko dla siebie, ale również dla swoich bliskich. 

Społeczne skutki alkoholizmu.

Na skutek nadużywania alkoholu dochodzi do rozpadów więzi rodzinnych, rozwodów, rozstań, a także przemocy domowej. Dzieci alkoholików cierpią w dorosłym życiu na syndrom DDA, który charakteryzuje się specyficznymi trudnościami dotyczącymi relacji interpersonalnych. 

Alkoholizm stanowi również poważne zagrożenie dla całego społeczeństwa. Jako jedna z najbardziej znanych patologii społecznych pozostawia trwałe szkody oraz obniża jakość życia niewinnych osób. Alkoholicy są bardzo często odpowiedzialni za poważne wypadki samochodowe, kradzieże oraz bójki. Pod wpływem działania alkoholu uzależniony doświadcza zupełnie innych odczuć, które pozbywają go wszelkich zahamowań. Pojawia się wtedy odwaga, pewność siebie oraz skłonność do ryzykownych działań. Dla osoby pod wpływem alkoholu nie istnieje niebezpieczeństwo. 

Alkoholizm – czyli śmiertelne zagrożenie. 

Alkoholizm to nieuleczalna choroba, która prowadzi do śmierci uzależnionego. Przyczynia się do powstania poważnych chorób somatycznych oraz trudności natury psychicznej. Uzależniony bardzo szybko doświadcza zaburzeń w normalnym funkcjonowaniu. Choroby alkoholików są bardzo poważne oraz trwałe. Często prowadzą bezpośrednio do śmierci. Zwykle są trudne do wyleczenia oraz zahamowania. Bardzo często zauważa się problemy z sercem, wątrobą oraz układem nerwowym. Pod wpływem jednorazowej dawki alkoholu, którego stężenie we krwi wzrośnie do 4 promili uzależniony może doświadczyć porażenia ośrodkowego układu nerwowego. 

Bardzo trudno jest wychwycić moment, w którym rozpoczyna się uzależnienie od alkoholu. Wszystko zaczyna się od picia w towarzystwie, które z początku nie jest niczym groźnym. Jednak bardzo szybko może zamienić się w poważną chorobę. Alkoholizm rozwija się latami, dlatego też jego leczenie także zajmuje sporo czasu. 

Śmierć spowodowana alkoholizmem nie musi wynikać jedynie z chorób somatycznych, które są skutkiem nadużywania używki. Alkoholik stanowi zagrożenie sam dla siebie. Jego działania stanowią poważne zagrożenia. W wyniku spożycia alkoholu rośnie ryzyko popełnienia samobójstwa. Pijane osoby są nieobliczalne i ciężko jest je powstrzymać przed popełnieniem różnych głupstw. Ponadto choroby psychiczne, które mogą się pojawiać w wyniku uzależnienia bądź nasilające je również stanowią spory problem. Omamy oraz halucynacje potrafią wprowadzić ludzi w obłęd, tym bardziej, gdy ich mózg nie do końca jest świadomy, co się dzieje. Ze względów bezpieczeństwa uzależnienie trzeba leczyć jak najszybciej. Im szybsze kroki, tym łatwiejszy proces leczenia oraz mniejsza trudność w utrzymaniu abstynencji. 

Alkoholizm lekiem na poprawę samopoczucia.  

Uzależniamy się od alkoholu, ponieważ wykazuje on działanie przeciwbólowe oraz antydepresyjne. Jest sposobem na odstresowanie, zrelaksowanie i ucieczkę od problemów. W dzisiejszych czasach jesteśmy zabiegani, zmęczeni i obarczeni różnymi kłopotami. Bardzo łatwo jest zatem sięgnąć po lampkę wina na poprawę humoru. Jest to sygnał, który powinien powstrzymać nas przed tego typu sytuacjami. Chcąc ratować nasze życie musimy walczyć z poszukiwaniem okazji do picia oraz przekonywaniem się do zbawiennego działania używki. 

Alkohol jest podstępny i potrafi sprawiać wrażenie doskonałej formy rozrywki. Alkoholicy zatracają się w euforyzującym działaniu etanolu i zapominają o całym świecie. Poprawa samopoczucia staje się głównym motorem napędzającym spożywanie alkoholu. Alkoholik zna tylko jeden sposób na relaks i odpoczynek. Wtedy pojawia się błędne koło, które działa w następujący sposób: alkoholik pije, aby poprawić sobie humor, w stanie upojenia cieszy się zadowoleniem oraz spełnieniem natomiast, gdy następuje stan wytrzeźwienia i organizm pozbywa się resztek alkoholu uzależniony bije się z myślami i walczy z poczuciem winy, nagle opuszcza go pozytywna energia i jest w jeszcze gorszym stanie psychicznym zanim sięgnął po używkę. Przychodzi spadek poczucia własnej wartości, który ponownie zapijany jest używką. Brzmi niedorzecznie, jednak alkoholicy nie widzą mechanizmu swojego działania, które z boku wydaje się bez sensu. Coraz głębsze spotkania z alkoholem kończą się w pewnym momencie silnym stanem depresyjnym, dlatego też pozorne przyjemne działanie alkoholu jest jedynie chwilowe i może spowodować pogorszenie się stanu psychicznego. 

Które objawy są niepokojące i świadczą o rozwoju alkoholizmu?

Istnieją objawy, które powinny zaalarmować nas o postępującej chorobie. Alkoholicy w każdej chwili odczuwają silną potrzebę spożywania danej substancji. Uzależnienie fizjologiczne z kolei zakorzenione jest w objawach, które daje ciało. Objawy odstawienia używki są jednym z charakterystycznych objawów alkoholizmu. Uzależniony traci zainteresowanie sprawami codziennymi, obowiązkami, rodziną oraz znajomymi. Zwiększa się jego tolerancja na alkohol, a on sam przestaje mieć kontrolę nad swoim zachowaniem. Nie potrafi się powstrzymać oraz zachować abstynencji. Wypija coraz większe ilości alkoholu, który w pewnym momencie sieje spustoszenie w jego organizmie. Mimo świadomości szkód, które wyrządza używka alkoholik nie przestaje pić. Alkohol zaczyna pochłaniać całkowicie życie alkoholika, który nagle usuwa się z życia rodzinnego. Charakterystyczne są również jego dziwne i niecodzienne zachowania, takie jak: kłamstwa oraz ukrywanie się podczas picia. 

 

«
»