Alkoholizm – niszcząca życie choroba.

 1. Home
 2. Blog
Opublikowano: 13 lipca 2022
alkoholizm-niszczaca-zycie-choroba

Alkoholizm jest poważną chorobą. Wiele osób nie uznaje uzależnienia od alkoholu jako choroby. Jednak wszystko wskazuje na to, że jest to tak samo trudna i poważna w skutkach choroba, jak chociażby nowotwór. Zwykle zaburzenia w obrębie psychiki są lekceważone oraz uznawane za łatwe do pokonania. Możemy usłyszeć „wystarczy ułożyć sobie w głowie”. Właśnie to ułożenie sobie w głowie jest czynnością najwyraźniej trudną, ponieważ ludzka psychika jest na tyle skomplikowana, że ciężko jest zmienić nam dotychczasowe myślenie. 

Alkoholizm – 12 kroków. 

Zgromadzenia anonimowych alkoholików przygotowało 12 kroków, które mają pomóc wyjść z nałogu. Wraz z opiekunem powstały pomocne zalecenia, które każdy alkoholik powinien poznać oraz przede wszystkim stosować się do końca życia. Grupa AA ma silne oddziaływanie na wszystkich członków. Zbiorowe nabywanie motywacji działa bardzo zachęcająco. Spotkania grupy AA pomagają rozwinąć umiejętności interpersonalne oraz zdobyć nowych znajomych. 

Program 12 kroków został stworzony w latach 30. poprzedniego wieku. Efektywnie działa do dzisiaj i jest na bieżąco ulepszany, aby sprostać wzrastającym oczekiwaniom. Program ten polega na przewodnictwie mentalnym ze strony tzw. sponsora. Każdy nowy członek grupy czerpie korzyści z wiedzy, doświadczenia, rad i wniosków od alkoholików, którzy już wyszli z nałogu. Cenne informacje, którymi dzielą się między sobą towarzyszą uzależnionemu przez cały proces leczenia. 

 • Pierwszy krok to akceptacja. Alkoholik musi być świadomy, że jest chorym człowiekiem, który wymaga pomocy specjalistów. 
 • Drugi krok to pytania skłaniające do odzyskania równowagi oraz utraconego zdrowego rozsądku.
 • Trzeci krok pomaga zlikwidować lęki i przymus kontrolowania rzeczywistości.
 • Czwarty krok, czyli praca nad charakterem danej osoby, ponieważ trzeźwy alkoholi często ma problemy z agresją, impulsywnością i porywczością. 
 • Piąty krok skłania do przyznawania się do swoich wad i słabości przed drugim człowiekiem.
 • Szósty krok pozwala zaakceptować samego siebie.
 • Siódmy krok na podstawie wierzeń duchowych skłania do prośby o nieużywanie swoich wad w stosunku do innych ludzi. 
 • Krok ósmy pozwala na zmierzenie się z krzywdą, którą wyrządziło się w przeszłości innym ludziom. 
 • Krok dziewiąty skupia się na zadośćuczynieniu tym, których się skrzywdziło. 
 • W kroku dziesiątym alkoholik przygląda się swojemu zachowaniu w kontekście niekrzywdzenia innych ludzi.
 • Krok jedenasty dotyczy rozwoju duchowego. 
 • 12 krok pozwala na uzyskanie pełnej wiedzy i możliwość dzielenia się nią z innymi potrzebującymi.

Program 12 kroków pomógł już wielu ludziom. Najważniejsze podczas wykonywania danego zadania jest zaufanie. Kluczowe w leczeniu choroby jest odzyskanie świadomości jej przebiegu oraz poznanie mechanizmów. Cały proces polega na pisaniu przez osobę zdrowiejącą odpowiedzi na pytania i odczytywanie ich. Metoda jest skuteczna, jeżeli uzależniony sam chce podjąć się leczenia i jest gotowy zmierzyć się z trudnościami, z tym związanymi. Ponadto uzależniony musi wykazać się stałym staraniem się w związku z przestrzeganiem zasad. Tylko sumienne podążanie za planem skutkuje sukcesem. Celem 12 kroków jest zmiana nieprawidłowych nawyków, utartych schematów myślenia oraz dotychczasowego spojrzenia na siebie i świat. 

Jak przebiegają spotkania grup AA?

Spotkania grupy AA są bardzo specyficzne i niezwykle pomocne podczas wychodzenia z nałogu. Świetnie komponują się z terapią, ponieważ po jej zakończeniu przydaje się spotkanie przypominające wciąż trwającą walkę z nałogiem. Spotkania mogą być otwarte bądź zamknięte. Na zamkniętych są jedynie członkowie, czyli osoby uzależnione. Z kolei na spotkaniach otwartych mogą towarzyszyć nam najbliższe osoby oraz rodzina. Spotkania są prowadzone w sposób luźny, mimo to całość wydaje się zorganizowana. Często zapraszani są goście specjalni w formie bardziej doświadczonych osób, jak na przykład wizyta psychologa lub lekarza. Spotkania anonimowych alkoholików organizowane są cyklicznie raz w tygodniu. Nie ma konieczności zapisywania się oraz podawania swoich danych. Jak sama nazwa mówi spotkania są anonimowe. W ten sposób możemy poczuć się swobodnie oraz bardziej komfortowo. Wiele osób znajduje tam przyjaciół na lata. 

Na spotkaniach AA nie ma oceniania oraz krytyki. Nikt nie sprawia, że poczujesz się źle. Nie o to tutaj chodzi. Jedynym celem jest wsparcie oraz wspólna walka z alkoholizmem. Uzależnieni wymieniają się doświadczeniami oraz wspierają w drodze, którą przebyli. Poznanie doświadczeń innych osób, które pokonały chorobę daje nam mentalne wsparcie, że nie jesteśmy sami z takim problemem, a przede wszystkim buduje w nas nadzieję, że damy radę. Na takim spotkaniu nie prowadzi się typowej psychoterapii oraz nie diagnozuje pacjentów. Członkowie wspólnie dbają o przebieg całego spotkania i to od nich zależy, jak będzie wyglądała wizyta. Cały przebieg spotkania jest bardzo luźny i elastyczny. Jesteś osobą wolną, która może przyjść i wyjść w każdym momencie. Jesteś tam dobrowolnie i nie ma przymusu, aby przyjść na kolejne spotkania. Uczestnicy pomagają sobie nawzajem, na przykład poprzez realizowanie programu 12 kroków. Tak naprawdę każda osoba może prowadzić spotkanie AA. Wszyscy, którzy czują się na siłach i chcą pomagać innym mogą spełniać się w ten sposób. Mentorami w wykonywaniu programu 12 kroków są uzależnieni, którzy przeszli przez proces leczenia. 

Skuteczność spotkań AA. 

Każda metoda leczenia wymaga odpowiedniego podejścia chorego. Efektywność i skuteczność to pojęcie, które każdy odbiera bardzo indywidualnie. Wszystko zależy od chęci danej osoby. Każdy problem da się pokonać, jeżeli ma się odpowiednio dużo motywacji, silnej woli oraz chęci walki. Efekty są zatem uzależnione od indywidualnych predyspozycji. Każdy alkoholik indywidualnie radzi sobie z danym problemem. To jak podejdą do spotkań zależy tylko od nich. Jak wszystko, również to wymaga sporo starań oraz wyrzeczeń. Z pewnością warto łączyć metody ze sobą. Spotkania grupy AA będą doskonałym dopełnieniem dla dopiero co zakończonej terapii antyalkoholowej. Gdy jest się gotowym można również skorzystać z terapii wszywka alkoholowa Gdynia. Im więcej działań podejmiemy, tym mniejsza szansa na powrót do nałogu. Alkoholicy mają wiele możliwości, jedyne czego potrzeba to ich chęci. Program 12 kroków to dużo pracy nad sobą samym. Sumienne stosowanie się do zaleceń, rad oraz zasad będzie skutkowało efektami. Pamiętajmy, że nie ma odpoczynku od leczenia. Nie ważne, czy jesteśmy w domu, czy na spotkaniu. Zawsze i wszędzie obowiązują nas zasady. 

Uzależnienie to walka przez całe życie. Nawet na jeden dzień nie można sobie odpuścić. To, ile serca w to włożymy będzie miało odzwierciedlenie w przyszłości. Alkoholizm nie musi kończyć się tragicznie. Wysoka dostępność różnorodnych metod pozwala na dobranie czegoś odpowiedniego. Nie każdy może czuć się dobrze omawiając swój problem na tle całej grupy. W tym celu możemy udać się na terapię indywidualną. Rozwiązania czekają.

«
»