Alkoholik – skąd czerpać motywację do życia w abstynencji?

  1. Home
  2. Blog
Opublikowano: 27 lipca 2022
alkoholik-skad-czerpac-motywacje-do-zycia-w-abstynencji

Alkoholik, który odstawił alkohol stoi przed trudnym zadaniem. Utrzymanie trzeźwości wymaga dużo pokładów silnej woli. Alkoholik musi każdego dnia znajdywać motywację oraz siłę do walki. W tym celu warto udać się na terapię wspomagającą bądź skorzystać ze spotkań grup wsparcia, znajdziemy takie zarówno w Internecie, jak i na żywo. 

Niezależnie od celów, motywacja nie polega tylko na zmianie sposobu myślenia. Alkoholik może wykorzystać praktyczne rzeczy, które okażą się równie pomocne. Pierwsza najważniejsza rzecz to ograniczenie alkoholu. Najlepiej jest ograniczyć picie całkowicie. Dożywotnia trzeźwość jest w tym wypadku najbezpieczniejsza. Jeżeli jednak, ktoś czuje się gotowy na zmierzenie się z używką może zastosować się do własnego planu, który będzie określał na ile może sobie pozwolić. Większość osób uzależnionych musi niestety całkowicie zrezygnować z alkoholu, ponieważ stanowi on zbyt silną pokusę. 

Żyjąc bez alkoholu musisz myśleć o motywacji stojącej za Twoim celem. Warto to zapisać i trzymać w zasięgu wzroku. Trzymanie się danego celu jest możliwe, jeżeli podtrzymuje go wyraźny powód przemawiający za osiągnięciem go. Powodów, aby odstawić alkohol może być mnóstwo, na przykład chęć odzyskania energii, poprawa stosunków rodzinnych, skupienie się na dzieciach i ich prawidłowym rozwoju, lepsza jakość snu, odzyskanie zdrowia lub schudnięcie. Każdego dnia warto przypominać sobie o ustalonym celu, ponieważ codziennie w życiu spotyka nas wiele pokus. 

Alkoholizm – jak wspierać alkoholika w porzucaniu nałogu?

Mieszkanie z alkoholikiem po terapii może wymagać od całego rodziny sporo zmian. Uzależnienie obciąża wszystkie osobiste relacje alkoholika, a im bliższy związek, tym większe napięcie. W miarę jak nałóg z czasem narasta stopniowo zaczyna dominować w każdym aspekcie życia osoby uzależnionej, zwłaszcza w ich związkach. Ostatecznie każda interakcja między bliskimi a uzależnionym zostaje w jakiś sposób oddziaływana przez uzależnienie od alkoholu.  

Rodzina i przyjaciele często próbują przekonać alkoholika miesiącami, a nawet latami do rozpoczęcia leczenia. Większość myśli, że po powrocie z ośrodka uzależnień magicznym sposobem zniknie cały problem, a uzależniony nie będzie już korzystał z alkoholu. Prawda jest jednak inna, a wszystkie problemy nie odejdą nagle w zapomnienie. Chociaż terapii jest koniecznością oraz pierwszym podstawowym krokiem w walce z uzależnieniem nie jest w stanie rozwiązać wszystkich problemów alkoholika. Wyjście z odwyku wiąże się z ciągłym kontrolowaniem i testowaniem swojej silnej woli. Prawda jest taka, że ​​zdrowienie jest procesem trwającym przez całe życie. Choroba rozwija się latami, dlatego nie da się jej tak po prostu pozbyć z dnia na dzień. Często powrót do zdrowia zmienia cele, oczekiwania, zachowanie, a nawet osobowość danej osoby. To z kolei może powodować zmiany w relacjach z bliskimi. 

Co można zatem zrobić, aby ułatwić alkoholikowi funkcjonowanie po terapii?

  • Ucz się na temat uzależnienia i zdrowienia – choroba alkoholowa jest złożona i warto jest poznać mechanizmy, które za nią odpowiadają. Łatwiej będzie Ci pomóc, jeżeli zdobędziesz podstawową wiedzę. Kształcenie się na temat wielu aspektów uzależnienia i zdrowienia, takich jak potencjalne wyzwalacze bądź problemy zdrowotne to także ułatwienie dla nas samych. 
  • Zrozum i przygotuj się na rozszerzone problemy, ponieważ uzależnienie stwarza wiele trwałych problemów, zarówno dla osób uzależnionych, jak i ich bliskich. Chociaż trzeźwość poprawi je wszystkie, wiele z nich będzie nadal obecnych podczas zdrowienia. Alkoholika może czekać wiele problemów zdrowotnych, kłopoty finansowe oraz trudności w relacjach z innymi. Dodatkowo nawrót alkoholizmu jest możliwy w każdym momencie, nawet po wielu latach. Zrozumienie i przygotowanie się na te problemy ułatwi radzenie sobie z nimi i zmniejszy ich wpływ.
  • Wprowadź zmiany, aby wspierać trzeźwość alkoholika – wsparcie bliskich jest często kluczowe dla zachowania trzeźwości przez powracającego uzależnionego, zwłaszcza w pierwszych miesiącach po odwyku. Warto zdecydować się na usunięcie wszystkich substancji uzależniających z domu, unikanie spotkań towarzyskich, które przebiegają w towarzystwie alkoholu, znajdowanie nowych zajęć i zainteresowań, skupienie się na nowych aspektach życia oraz budowanie relacji z osobami, które promują zdrowy i trzeźwy tryb życia.
  • Znajdź wsparcie – terapia, poradnictwo i zajęcia takie jak joga są bardzo pomocne. Wielu uważa, że ​​najważniejsze wsparcie, jakie otrzymują pochodzi od oddanych grup wsparcia. Grupy te spotykają się, aby podzielić się radami oraz swoimi doświadczeniami. Dzięki temu alkoholik uzyskuje emocjonalne więzi, przyjaźń, większą wiedzę i zrozumienie oraz bezcenne pomocne wskazówki i strategie. 

Alkoholizm – jak walczyć z wymówkami alkoholika dotyczącymi rozpoczęcia leczenia?

Wymówki pochodzą nie tylko od uzależnionego. W równym stopniu pochodzą także od rodziny, która bardzo szybko zostaje zmanipulowana różnymi tłumaczeniami. Uzależniony wymyśla wymówki, aby uniknąć dyskomfortu i nadal używa alkoholu. Bardzo często dzieje się tak, że rodziny bardziej martwią się o to, co się z nimi stanie, jeśli ich ukochana osoba pójdzie na leczenie, niż o poprawę stanu uzależnionego, dlatego chętnie przyjmują jego kłamstwa. Zarówno osoby uzależnione, jak i rodziny używają wymówek, by nie iść na leczenie. Każda wymówka napędza drugą, więc zawsze będzie stało coś, co nie umożliwi leczenia. 

Rola najbliższych wiąże się z obalaniem każdej wymówki, którą wystosuje uzależniony. Najpopularniejsze wymówka alkoholika to:

  • Mogę zrezygnować w każdej chwili – gdyby było tak jak mówią, to wszystkie ośrodki leczenia uzależnień nie miałyby racji bytu. Rodzina może w takiej sytuacji przetestować teorię uzależnionego, aby pokazać mu, że się myli. Przede wszystkim nie ma co wierzyć w puste słowa, które nie mają realnego pokrycia. Takie słowa niewątpliwie dają dużą nadzieję dla bliskich, jednak jest ona złudna. Aby alkoholik mógł zaprzestać spożywaniu alkoholu konsekwencje muszą być większe niż korzyści wynikające z jego używania. Dopóki uzależniony nie dostrzeże większej potrzeby zmiany niż większej potrzeby pozostania bez zmian, będzie nadal spożywał alkohol. 

Wymówki alkoholików są bardzo często naciągane. Bardzo często nie wyrażają ich prawdziwych myśli. Jeżeli rodzina jest przygotowana poprzez studiowanie informacji na temat alkoholizmu będzie wiedziała, jak rozmawiać z uzależnionym. Kluczowe jest niepooddawanie się i pokazanie alkoholikowi, że jego obawa nie ma racji bytu. Bardzo często można usłyszeć, że pójście na terapię będzie się wiązało ze zwolnieniem z pracy. Alkoholicy często tłumaczą się, że nikt nie będzie w stanie ich zastąpić podczas długiej nieobecności w pracy. Rodzina musi w takiej sytuacji zachować trzeźwy umysł, aby nie dać się wciągnąć w tego typu tłumaczenia. Jeżeli jakiś pracownik jest nie do zastąpienia, to dlaczego jego nieobecność miałaby się wiązać ze zwolnieniem? Jest to druga najczęściej stosowana wymówka, na którą trzeba szczególnie uważać. 

 

«
»