Alkoholizm – zdradzieckie działanie alkoholu.

  1. Home
  2. Blog
Opublikowano: 29 sierpnia 2022
alkoholizm-zdradzieckie-dzialanie-alkoholu

Alkohol jest wysoce popularną substancją psychoaktywną, która jest znana na całym świecie. Alkohol oddziałuje w negatywny sposób na ośrodkowy układ nerwowy. Doprowadza to do spowolnionego przekazywania impulsów nerwowych. W rezultacie alkoholik odczuwa rozluźnienie, relaks i zadowolenie. Używka w dużej mierze wpływa na osobowość. Pod wpływem alkoholu ludzie zmieniają swoje zachowanie na inne niż normalnie przejawiają. Możemy zauważyć drugie oblicze danej osoby, które niekoniecznie jest korzystne dla otaczającego środowiska. Alkoholik zwykle przejawia nieprzemyślane zachowania, które mogą się stać niebezpieczne, zarówno dla niego, jak i otoczenia. Ryzykowne zachowania prowadzą do tragicznych skutków. Alkoholicy cierpią również z powodu zachwianych funkcji poznawczych, które działają nieprawidłowo i sprawiają duże trudności w normalnym, codziennym funkcjonowaniu. Bardzo często w ich działaniach można dostrzec przejawy agresji, przemocy oraz impulsywności, które stanowią zagrożenie dla wielu osób. 

Konsekwencje nadużywania alkoholu są poważne i bardzo często nieodwracalne. Alkoholicy cierpią na różnorodne schorzenia, które utrudniają życie i wymagają stałej kontroli lekarskiej oraz odpowiedniego leczenia. Najważniejsze narządy są obciążone i nie pracują poprawnie. Regularne spożywanie alkoholu bezpośrednio oddziałuje także na psychikę ludzką, która nie jest już tak łatwa do wyleczenia. Alkoholicy mogą cierpieć z powodu: otępienia, trudności w nawiązywaniu kontaktów interpersonalnych, depresji alkoholowej, różnorodnych zaburzeń lękowych, choroby afektywnej dwubiegunowej, a nawet poważnej schizofrenii. 

Alkoholizm – skąd się bierze choroba alkoholowa?

Alkoholizm dawniej obejmował jedną, charakterystyczną grupę osób. Niestety dzisiaj ten stereotyp jest daleki od prawdy, a choroba dotyka coraz bardziej zróżnicowane grupy ludzi. Kiedyś mianem alkoholika określało się osoby, które posiadały słabe wykształcenie, niski status materialny, były mężczyznami w średnim wieku, najczęściej na ulicy, bez domu. Dzisiejszy alkoholizm nie jest już tak prosty do zdiagnozowania. Uzależnienie może dotknąć każdej osoby, bez względu na wiek czy płeć. Bardzo często alkoholizm wiąże się z określonymi cechami osobowości, wychowaniem oraz posiadaniem genetycznych predyspozycji do uzależnienia. 

Wyróżnia się, że na alkoholizm mają wpływ czynniki – genetyczne, psychologiczne oraz społeczne. Osoby będące w grupie ryzyka, na przykład dzieci alkoholików powinny wdrożyć jak najszybciej działania profilaktyczne, które ochronią przed powielaniem modelu alkoholizmu w rodzinie. Dziedziczenie predyspozycji oraz przebywanie w środowisku przejawiającym określone zachowania sprawia, że dzieci bardzo szybko nabierają określonych wzorców. Uzależnienie to w dużej mierze wynik osób, wśród których się obracamy. Duży związek zauważany jest w kwestii presji rówieśniczej, która szczególnie w wieku dojrzewania ma duży wpływ na podejmowane przez nas decyzje. Co więcej, dzisiejsi alkoholicy wyróżniają się na rynku bardzo dobrze płatną pracą, sukcesami oraz młodym wiekiem. W ich przypadku problem stanowi stresogenna praca oraz nakład obowiązków. Próbują zatem zrelaksować się za pomocą alkoholu, ponieważ nie znają innych sposobów, które w szybkim czasie pozwalają zapomnieć o kłopotach. Problemy są prostą drogą do uzależnienia od alkoholu. W kwestii psychologicznej, alkoholizm spowodowany jest przez określone predyspozycje osobowościowe. Przykładem jest osobowość nałogowa, która pojawia się na skutek niskiej samooceny, wynikającej ze zbyt wysokich wymagań. Niektóre problemy psychiczne mogą nasilać bądź nawet wyzwalać alkoholizm. 

Typy alkoholików.

Alkoholizm może przybierać różne postacie. Choroba nie zawsze wygląda tak samo, dlatego niekiedy ciężko jest ją wykryć. Alkoholicy różnią się od siebie nawzajem, mimo posiadania takiego samego zaburzenia. Aby odpowiednio dobrać metodę leczenia wyróżnione zostały typy alkoholików. Według Elvina Mortona Jellinka jest 5 rodzajów alkoholizmu. 

  • Alkoholizm typu alfa – obejmuje uzależnienie psychiczne. Choroba nie postępuje – utrzymuje stały poziom. Dla alkoholika używka jest sposobem na rozładowanie stresu, ponieważ zwykle nie potrafi on sprostać trudnościom życia codziennego.
  • Alkoholizm typu beta – uzależnienie uwarunkowane czynnikami społecznymi ora obyczajowymi. Na picie alkoholu wpływają zaistniałe sytuacje społeczne. Alkoholik cierpi z powodu różnych dolegliwości somatycznych. Ten rodzaj potrzebuje pomocy specjalisty, ze względu na pojawiające się poważne choroby fizyczne. 
  • Alkoholizm typu gamma – najpopularniejszy rodzaj alkoholizmu. Ze względu na stopniowy wzrost tolerancji na alkohol, uzależniony potrzebuje coraz większych ilości używki. Uzależnienie psychiczne bardzo szybko przechodzi do stanu fizycznego. Alkoholik zmaga się z utratą kontroli nad piciem oraz zmaga się z symptomami syndromu abstynencyjnego.
  • Alkoholizm typu delta – przejawia się brakiem kontroli nad piciem alkoholu oraz trudnościami w zachowaniu abstynencji. Taki typ spożywa niskoprocentowy alkohol, który wpływa na występowanie stałego poziomu alkoholu we krwi. W okresach niepicia dopadają go silne objawy związane z syndromem abstynencyjnym.
  • Alkoholizm typu epsilon – ten typ przejawia się w postaci występowania długich ciągów alkoholowych. Uzależniony nie jest w stanie powstrzymać się od picia. Gdy tylko spróbuje alkohol musi kontynuować picie przez kilka dni.

Jak leczyć alkoholika?

Leczenie alkoholizmu powinno być wielotorowe. Ze względu na bogate możliwości alkoholikowi można zapewnić wszystko, czego wymaga. Alkoholizm towarzyszy ludziom do końca życia. Choroby unika się poprzez zachowanie stałej abstynencji. Możliwości leczenia jest wiele, zatem warto wypróbować kilka, aby dobrać tą odpowiednią. Obecnie możemy skorzystać z wielu ośrodków terapii uzależnień, którzy na co dzień walczą z alkoholizmem, więc znają się na tym lepiej niż kto inny. Pacjenci przebywający na odwyku mają zaplanowane całe dnie. Podczas pobytu zyskują potrzebną wiedzę, która umożliwi im dostrzeżenie zła, które spowodował alkohol. Osoby uzależnione potrzebują świadomości na temat choroby. Cały pobyt pozwala na bezpieczne wyjście z nałogu. Podczas terapii alkoholicy poznają przebieg, przyczyny oraz metody radzenia sobie z alkoholizmem. Ponadto uwaga zwracana jest także na naukę rozwiązywania problemów oraz poznanie sposobów radzenia sobie ze stresem w inny sposób niż spożywanie alkoholu. Bardzo ważne, aby każdy uczestnik zrozumiał, co się z nim aktualnie dzieje. Dużym wsparciem są spotkania grupowe, które służą nawiązywaniu nowych znajomości. Terapia antyalkoholowa może również odbywać się na prywatnych sesjach u psychoterapeuty.  Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Bardzo często uzależnienie dotyka także psychiki wszystkich członków rodziny. Z tego względu dużą popularność zyskały terapie rodzinne, które rozwiązują problemy zachodzące w całym systemie rodzinnym. Terapia u specjalisty zawsze sprawdza się w przypadku leczenia alkoholizmu. 

 

«
»