Alkohol – jak uciec przed uzależnieniem?

  1. Home
  2. Blog
Opublikowano: 10 czerwca 2022
alkohol-jak-uciec-przed-uzaleznieniem

Alkoholizm rozwija się długo i niepozornie. Na każdym etapie choroby pojawiają się nowe objawy, które są coraz cięższe do wyleczenia. Pogłębianie się choroby uniemożliwia normalne życie uzależnionego. Alkoholik potrzebuje dużo cierpliwości oraz bezustannych starań, aby przejść sukcesywnie przez proces leczenia. Alkohol znany jest wszystkim ludziom. Jego popularyzacja wzrosła również wśród nieletnich. Popularność i powszechność zawdzięczane są antydepresyjnemu i przeciwbólowemu działaniu używki. Korzyści są bardzo zdradzieckie, ponieważ poprawa humoru i odstresowanie się trwa chwilę i przynosi więcej problemów niż plusów. 

Alkozolizm prowadzi do pełnej destrukcji we wszystkich sferach życia człowieka. Bardzo ważny jest proces leczenie. Zlekceważenie postępującej choroby może prowadzić do najgorszych konsekwencji. Najpoważniejszym skutkiem alkoholizmu jest śmierć. Wbrew pozorom jest to bardzo częste zakończenie życia alkoholika. Bardzo ważne jest zatem kontrolowanie się i zachowywanie umiaru w piciu, ponieważ to one trzymają Cię przy zdrowych zmysłach i podtrzymują racjonalne myślenie. 

Podstawowe informacje o uzależnieniu. 

Uzależnienie jest bardzo specyficznym stanem, który utrudnia decydowanie o swoich działaniach. Przymus do spożywania danej substancji jest odczuwany bardzo silnie i ciężko jest go opanować. Uzależnienie dzieli się na: psychiczne, fizyczne i społeczne. Alkoholicy tracą zdolność racjonalnego myślenia. Każda dawka alkoholu przekonuje ich do dalszego picia. Alkoholicy nie potrafią zachowywać umiaru. Ograniczenia, które sobie narzucamy mogą być bardzo ważne w sytuacjach, gdy nie potrafimy przestać pić. Świat jest pełen okazji do picia, dlatego tak trudno jest prowadzić profilaktykę oraz leczenie alkoholizmu. Nadużywanie alkoholu skutkuje zaburzeniami w prawidłowym funkcjonowaniu układu nagrody, ponieważ alkohol zaburza metabolizm neuronów prowadząc do ich mniejszej aktywności. 

Coraz częściej lekceważy się problemy z alkoholem, ponieważ nie są one postrzegane jako problemy. Stereotypowy obraz osoby uzależnionej jest zupełnie inny niż ten rzeczywisty. Nie musi to być za każdym razem leżący na ulicy bezdomny. Coraz więcej alkoholików wygląda dobrze, są w młodym wieku i wyróżniają się wysokim statusem materialnym. Większość osób nie posiada wiedzy o alkoholizmie, dlatego nie wiedzą, jak postępować, gdy pojawia się problem. Miejmy oczy szeroko otwarte, ponieważ alkoholizm dotyka każdego. 

Alkoholizm – jak rozwija się choroba alkoholowa?

Alkoholizm rozwija się powolnie. Na przestrzeni lat alkoholik nabywa nowych, coraz groźniejszych objawów. Uzależnionym nie stajemy się nagle. Potrzeba całego procesu, podczas którego choroba będzie miała szansę się rozwinąć. Alkoholizm wygląda następująco:

  • 1 stadium – początkowe stadium, objawia się piciem towarzyskim i pojawieniem się uzależnienia psychicznego. Uzależniony ma szansę zwiększyć tolerancję na alkohol. Picie na tym etapie jest umiarkowane i kontrolowane. 
  • 2 stadium – stadium ostrzegawcze, informujące o postępowaniu choroby alkoholowej. Charakterystyczne w tej fazie są problemy z pamięcią podczas spożywania alkoholu. Chory coraz częściej sięga po używkę w samotności i zmaga się z poczuciami winy. 
  • 3 stadium – faza ostra przebiega bez kontroli nad spożywaną używką. Głód alkoholowy informuje o uzależnieniu fizycznym. Pojawiają się coraz częstsze rezygnacje z innych form spędzania czasu. Stosunki rodzinne oraz praca ulegają rozpadowi. 
  • 4 stadium – faza chroniczna jest pełnoobjawowym stadium alkoholizmu. Uzależniony popada w coraz dłuższe ciągi alkoholowe oraz upija się mniejszymi ilościami alkoholu.  

Uzależniamy się poprzez oddziaływanie różnych czynników. Czasem potrzeba ich mniej, a niekiedy wystarczy jedynie jeden. Wpływ mają czynniki osobowościowe, społeczne oraz genetyczne. Zwykle powody do picia są bardzo łatwo znajdywane. Poprawa humoru, zrelaksowanie się, odstresowanie – to wszystko kieruje nas w stronę najłatwiejszych i najbardziej znanych sposobów na poprawę humoru. 

Śmiertelne skutki alkoholizmu. 

Alkoholizm to prosta droga do śmierci. Zgon może nastąpić w konsekwencji jednorazowego spożycia zbyt dużej ilości alkoholu bądź w wyniku chorób spowodowanych nadużywaniem alkoholu. Destrukcji ulegają wszystkie ważne organy oraz układy. Organizm doświadcza zaburzeń w układzie krążenia, którego prawidłowe działanie zapewnia odpowiednią pracę serca. W tym zakresie uzależnieni doświadczają także: nadciśnienia tętniczego, niewydolności oraz zaburzeń rytmu serca. Bardzo dużo problemów lokalizuje się w układzie pokarmowym. Bardzo ważnym narządem jest wątroba. To w jej obrębie choroby są zwykle nieuleczalne i bardzo poważne. Alkoholicy doświadczają zawałów oraz udarów. Trudności dostrzegalne są również w układach: hormonalnym, moczowym i oddechowym. Jedną z poważniejszych chorób spowodowanych nadużywaniem alkoholu jest nowotwór. Jego lokalizacja może być różna.

Światowa Organizacja Zdrowia podała dane, które dotyczą śmierci alkoholików. Około 3 milionów ludzi spożywających alkohol umiera. Alkoholizm jest zatem bardzo poważny i powinien być jak najszybciej leczony. Jego skutki są bardzo drastyczne i wymagają długotrwałego leczenia. Pamiętajmy o konsekwencjach. Leczenie się do końca życia dla nikogo nie jest przyjemną wizją przyszłości. Dbajmy o zdrowie, ponieważ mamy je tylko jedno. Uświadamiajmy alkoholikom konsekwencje, ponieważ często nie są ich świadomi. 

Konsekwencje społeczne alkoholizmu. 

Alkoholicy przestają uczestniczyć w życiu społecznym. Ich działania zamykają przed nimi każdą drogę. Wykluczenie społeczne dla niektórym jest trudnym do udźwignięcia problemem. Szczególnie, gdy alkoholik miał wcześniej wysoką pozycję społeczną. Utrata pracy oraz problemy finansowe są powszechne wśród uzależnionych od alkoholu. Co więcej, utrata życia rodzinnego sprawia, że oddalają się od każdego, kto nie dostarcza im alkoholu. Wtedy dochodzi do poważnych zaburzeń w relacjach domowników. Każda sfera życia alkoholika zostaje odsunięta i zaniedbana. Poważne problemy spotykają również wszystkich członków rodziny. Dzieci alkoholików do końca życia nie mogą odzyskać pełnej równowagi i zmagają się z trudnościami w nawiązywaniu dłuższych relacji. W domu mogą panować kłótnie, przemoc lub agresja. Alkoholik nie panuje nad swoim zachowaniem i zaczyna bezmyślnie atakować bliskich, którzy starają się uchronić go przed silnym wpływem nałogu. Bardzo wiele konsekwencji nadużyć alkoholu ma związek z prawem. Często dochodzi do kradzieży, bójek lub poważniejszych przestępstw. Wypadki samochodowe spowodowane przez pijanych kierowców niszczą życia niewinnym ludziom, dlatego uzależnieni od alkoholu stanowią niebezpieczeństwo dla całego społeczeństwa. Niszczenie życia własnego to jedna sprawa, ale kiedy w grę wchodzi zagrożenie co do bezpieczeństwa innych jednostek sytuacja robi się poważniejsza. Jedynym sposobem na przetrwanie alkoholika jest abstynencja. W tym celu zalecane jest szybkie działanie i zgłoszenie się na terapię lub odwyk. 

 

«
»