Disulfiram WZF – zastrzyk alkoholowy, co to jest i jak długo działa?

  1. Home
  2. Blog
Opublikowano: 31 maja 2022
disulfiram-wzf-zastrzyk-alkoholowy-co-to-jest-i-jak-dlugo-dziala

Picie alkoholu jest czynnością ogólnie akceptowaną przez społeczeństwo. Niemal 95% naszych dorosłych rodaków przyznaje się, że spożywa alkohol. Alkohol, choć kojarzy się z przyjemnym spędzaniem czasu, może doprowadzić do poważnego uzależnienia od tej substancji psychoaktywnej, wyniszczając zarówno organizm jak i psychikę. Choroba ta jest na początku bardzo trudna do wykrycia, ciężko znaleźć moment, w którym niegroźne okazjonalne picie zamienia się w groźne dla zdrowia i życia uzależnienie.

Czym jest alkoholizm według oficjalnej definicji?

Choć wiele osób uważa, że alkoholicy nie są osobami chorymi, to jednak fakt jest taki, że alkoholizm to choroba. Jej oficjalna nazwa to zespół uzależnienia od alkoholu i pod taką właśnie nazwą można ją znaleźć na liście Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób, Urazów i Przyczyn Zgonów stworzonej przez WHO. Według definicji choroba alkoholowa to choroba, w której osoba uzależniona wykazuje skłonność do stałego lub okresowego spożywania alkoholu w nadmiernej i niekontrolowanej ilości, co wynika z silnej potrzeby fizycznej oraz psychicznej.

Z pojęciem alkoholizmu wiążą się określone objawy:

  • poczucie przymusu picia napojów alkoholowych (tak zwany głód alkoholowy);
  • zwiększenie tolerancji na alkohol, czyli przyjmowanie coraz większej dawki alkoholu, by wprowadzić się w stan upojenia alkoholowego;
  • zespół abstynencyjny, czyli inaczej mówiąc są to objawy, które pojawiają się, gdy osoba uzależniona przestaje spożywać alkohol; należą do nich na przykład: biegunki, wymioty, bóle głowy, rozdrażnienie, drgawki, majaki;
  • brak kontroli w ilościach oraz częstotliwości spożywania napojów alkoholowych;
  • zaniedbywanie oraz rezygnacja z innych czynności, na przykład rezygnacja z zainteresowań, spotkań ze znajomymi;
  • dalsze spożywanie alkoholu pomimo pełnej świadomości, że szkodzi on zdrowiu.

W przypadku wystąpienia co najmniej trzech z powyższych objawów, możemy mówić już o uzależnieniu od alkoholu. Dodatkowymi objawami, które mogą świadczyć o problemie z alkoholem są: picie w samotności, wynajdywanie coraz to nowszych powodów do napicia się, popadanie w ciągi alkoholowe oraz zaniedbywanie obowiązków domowych i zawodowych.

Jak wygląda działanie zastrzyku alkoholowego?

Jednymi z metod pomocniczych w walce z uzależnieniem alkoholowym są wszywka alkoholowa Wejherowo lub zastrzyk alkoholowy. Obie metody mają zbliżone do siebie działanie, które ma na celu powstrzymanie alkoholika od spożywania napojów alkoholowych.

Spożycie nawet małej ilości alkoholu w trakcie działania zastrzyku powoduje wywołanie wielu niepożądanych objawów. Takie działanie ma na celu skutecznego przerwania ciągu alkoholowego i pozostanie w trzeźwości. Zastrzyk alkoholowy jest metodą awersyjną, a więc jego działanie powoduje wstręt i zniechęcenie do pewnej substancji lub czynności, w tym przypadku do alkoholu.

Warto dodać, że zastrzyk alkoholowy nie wywołuje żadnych skutków ubocznych, gdy pacjent przestrzega abstynencji, a nieprzyjemne efekty daje tylko po napiciu się.

Jak się zachowywać po zastosowaniu zastrzyku antyalkoholowego?

Po umieszczeniu Esperalu w ciele należy bezwzględnie wystrzegać się sięgania po alkohol. Każda osoba, która złamie ten zakaz i napije się nawet niewielką jego ilość, bardzo szybko zacznie odczuwać nieprzyjemne konsekwencje swojej decyzji. Substancja czynna zawarta w zastrzyku zaburza działanie metabolizmu alkoholi w ciele, co powoduje nagromadzenie się niebezpiecznych toksyn alkoholowych. Już po kilkunastu minutach zaczynają występować silne bóle i zawroty głowy, nudności i bóle brzucha, skoki ciśnienia, kołatanie serca, nadmierne pocenie i zaczerwienienie twarzy. Pojawiają się równie objawy psychiczne takie jak ataki paniki i lęki. Powyższe objawy, cały czas z takim samym nasileniem pozostają z osobą uzależnioną nawet przez kilka godzin. 

Bardzo ważne jest, by wiedzieć, że nie tylko spożywanie alkoholu takiego jak piwo, wódka czy wino spowoduje wystąpienie powyższych objawów. Również korzystanie ze wszystkich substancji na bazie alkoholu wywołają pojawienie się skutków ubocznych. W trakcie działania substancji czynnej w organizmie należy wystrzegać się również stosowania takich produktów na bazie alkoholu jak: perfumy, płyny do płukania ust, syropy na kaszel, wcierki zdrowotne, płyny po goleniu. 

Substancja czynna umieszczona w ciele osoby uzależnionej wykazuje bardzo wysoką skuteczność. Aż 85% pacjentów ocenia zabieg jako pozytywny, dzięki któremu mogli z powodzeniem podjąć się dalszych kroków w leczeniu alkoholizmu.

Jak długo i ile trzyma wszywka zastrzyk alkoholowy?

Zarówno zastrzyk alkoholowy jak i wszywka alkoholowa zawierające Esperal działają w ciele osoby uzależnionej od 8 do 12 miesięcy. W tym czasie do krwiobiegu stopniowo uwalniania jest substancja czynna zwana Disulfiram, która zaburza działanie metabolizmu alkoholu etylowego. Ostateczna długość działania Esperalu w ciele uzależnionego jest jednak zależna od indywidualnych predyspozycji pacjenta oraz od dawki, która została mu podana.

Niestety, zdarza się, że pacjenci nie są w stanie powstrzymać głodu alkoholowego i po krótkim czasie od przebytego zabiegu zgłaszają się do gabinetu, by usunąć substancję czynną ze swojego ciała. Ze względu na fakt, że umieszczenie Esperalu w ciele jest kwestią dobrowolną, jego usunięcie nie jest zakazane i lekarz nie może odmówić jego usunięcia. Z tego też powodu, część terapeutów uważa wspomaganie leczenia Esperalem za nieefektywne. Na szczęście, zdecydowana większość pacjentów jest w stanie zastosować się do zaleceń pozostanie w abstynencji i pozytywnie ocenia terapię Esperalem. 

Jak sprawdzić czy Disulfiram jeszcze działa?

Część pacjentów decyduje się na usunięcie Esperalu z ciała jeszcze przed okresem 8 miesięcy, gdyż nie czują się na siłach, by wytrwać w abstynencji. Niektórzy szukają również odpowiedzi na pytanie jak upewnić się, że Esperal nie działa już w organizmie. Nie ma jednego i sprawdzonego sposobu, by się o tym przekonać, jednak szukanie takich informacji mija się z celem. Wszycie lub wstrzyknięcie Esperalu ma za zadanie pozwolić osobie chorej pozostać w abstynencji nawet po zakończonym działaniu leku, więc jaki jest sens szukania tego typu informacji? Takie zachowanie świadczy o braku powodzenia terapii Esperalem oraz o braku gotowości do podjęcia dalszego leczenia. 

W przypadku podjęcia o decyzji o wyjęciu wszywki alkoholowej również nie ma jednej poprawnej odpowiedzi na pytanie: kiedy mogę znów napić się alkoholu. Jedne źródła podają, że może to być już nawet 4 godzina po wyjęciu tabletek, natomiast inne każą wstrzymać się jeszcze z piciem alkoholu nawet do 10-14 dni! Jeżeli dobrowolnie i z pełną świadomością podjąłeś się terapii Esperalem, nie sprawdzaj czy powyższe informacje są prawdziwe, postaraj się pozostać w abstynencji, by nie narażać się na ewentualne pojawienie się skutków ubocznych.

Jeżeli czujesz, że problem alkoholowy dotyka Ciebie lub osobę z Twojego najbliższego otoczenia, nie zwlekaj i jak najszybciej zgłoś się do jednego z miejsc, które wspierają leczenie uzależnień od alkoholu. Być może zabieg wszycia wszywki lub zastrzyk alkoholowy okażą się idealną metodą, która pomoże Ci pozostać w trzeźwości i podjąć dalszą walkę z chorobą alkoholową!

 

«
»