1. Co to jest Esperal?
Wszywka alkoholowa Esperal występuje obecnie pod nazwą Disulfiram. Jest to lek w formie tabletki, którą umieszcza się za pomocą zabiegu chirurgicznego pod skórą pacjenta. Organizm pod jego wpływem nie metabolizuje w wątrobie alkoholu, wywołując w ten sposób zatrucie alkoholowe.
2. Jak działa Esperal?
Substancje czynne leku Esperal uniemożliwiają metabolizowanie alkoholu. W ciele człowieka odkłada się aldehyd octowy, który działa toksycznie na orgnizm.
3. Jakie objawy pojawiają się po spożyciu alkoholu u pacjenta z wszywką?
Połączenie Disulfiramu z etanolem w ciągu kilku minut powoduje:
- Nudności,
- Wymioty,
- Zaburzenia świadomości,
- Stany lękowe,
- Duszności,
- Bóle głowy i mięśni,
- Wzrost ciśnienia krwi,
- Zaburzenia pracy serca,
- Zaburzenia oddychania.
Powyższe objawy utrzymują się nawet kilkanaście minut. Należy pamiętać, że czas trwania, jak i nasilenie powyższych objawów uzależnione jest od indywidualnych cech osoby posiadającej wszywkę ze szczególnym uwzględnieniem stopnia uzależnienia, pracy układu sercowego, wydalniczego, oddechowego i krążeniowego, istotne są także posiadane choroby, np. cukrzycy oraz padaczki. W medycynie znane są przypadki osób, które po zaszyciu alkoholowym zmarły ze względu na spożywany alkohol, także należy wystrzegać się nawet najmniejszych jego ilości.
4. Jak długo od spożycia alkoholu można wykonać zabieg wszycia Esperalu?
Najbezpieczniej jest, aby zachować abstynencję przez minimum 48 godzin przed umówionym zabiegiem.
5. Czy po wykonanym zabiegu można prowadzić samochód?
Tak, Disulfiram nie wykazuje zaburzania koncentracji, świadomości, refleksu oraz innych zdolności motorycznych.
6. Czy zabieg wszycia Esperalu jest bolesny?
Nie, zabieg ten wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, którego działania utrzymuje się jeszcze przez pewien czas po zabiegu dając poczucie komfortu pacjentowi.
7. Po jakim czasie mogę wrócić do pracy?
Jeszcze tego samego dnia. Nie ma przeciwwskazań do podjęcia pracy po zabiegu. Należy zwracać jedynie uwagę na miejsce zakryte opatrunkiem.
8. W jakim miejscu umieszczana jest wszywka Esperal?
Esperal możliwy jest do umieszczenia w okolicy pośladka, łopatki lub ramienia – w zależności od preferencji klienta.
9. Czy wszywka jest widoczna przez skórę?
Blizna powstała po zabiegu chirurgicznym jest niewielka oraz praktycznie całkowicie niewidoczna.
10. Czy Esperal można przepić?
Nie, szansa na dezaktywowanie leku Esperal za pomocą alkoholu jest zerowa. Dodatkowo, za każdym razem kiedy poda się etanol osobie z wszywką alkoholową, po kilku minutach występują ciężkie objawy zatrucia alkoholowego.
11. Ile trwa zabieg wszycia Esperalu?
Całość zabiegu, od wywiadu lekarskiego, po podpisanie stosownych zgód i oświadczeń, podanie znieczulenia, sam zabieg, opiekę po zabiegu, a także wydanie dokumentacji medycznej trwa około pół godziny.
12. Czy po zabiegu zaszycia konieczna jest kontrolna wizyta u lekarza?
Zależy od sytuacji. Jeśli pacjent zdecydował się na szwy nierozpuszczalne, konieczne jest ich zdjęcie po około 10-14 dniach w gabinecie, w którym wykonywany był zabieg. Jeśli pacjent posiadał szwy rozpuszczalne, a miejsce dobrze się goi, nie ma reakcji alergicznej, nie ma potrzeby odbywania wizyty kontrolnej.
13. Czy lek można samodzielnie usunąć?
Nie, może tego dokonać jedynie chirurg.
14. Jak długo działa wszywka?
W zależności od indywidualnych uwarunkowań pacjenta, czas działania wszywki szacuje się od ośmiu do dwunastu miesięcy. Po tym czasie tabletka całkowicie się wchłania, a jeśli pacjent wykazuje taką potrzebę, można zabieg powtórzyć.
15. Jakie ograniczenia w życiu codziennym powoduje wszywka alkoholowa?
Zaszycie alkoholowe przynosi liczne poprawy w życiu człowieka, m.in. wzrasta komfort życia, poprawiają się relacje z otoczeniem oraz finanse danej osoby. Mimo to, należy wystrzegać się:
- Stosowania i spożywania produktów z alkoholem w składzie, wliczając w to napoje alkoholowe, słodycze, leki, płyny do higieny jamy ustnej. Nawet perfumy i wody toaletowe mogą wywołać odczyn skórny. Niebezpieczne są również sosy na bazie octu.
16. Czy użyty lek wchodzi w interakcję z innymi przyjmowanymi lekami?
To zależy, czy w składzie danego leku jest alkohol – jeśli tak, należy takich leków unikać, a najlepiej skonsultować się z lekarzem. W innych przypadkach Disulfiram jest całkowicie bezpieczny i można go łączyć z innymi wyrobami medycznymi.
17. Jaka dawka leku jest implantowana?
O ostatecznej dawce decyduje lekarz w oparciu o wywiad medyczny z Pacjentem przed zabiegiem. Zależy ona m.in. od stopnia uzależnienia, wagi, wzrostu, ilości przebytych zabiegów implantacji.
18. Czy są przeciwskazania do zastosowania Disulfiramu?
Tak, zalicza się do nich:
- Brak abstynencji alkoholowej przez 48 godzin do planowanego zabiegu implantacji,
- Występowanie alergii na substancje czynne Esperalu, lub którykolwiek składnik leku,
- Choroby przewlekłe, szczególnie te z zakresu układu krążenia, choroby wątroby i choroby układu oddechowego,
- Występowanie chorób psychicznych.
19. Czy zabieg wszywcia Disulfiramu jest refundowany?
Niestety, w Polsce zaszycie alkoholowe nie jest refundowane.
20. Czy na zabieg wykonania „wszywki” potrzebne jest skierowanie?
Nie, skierowanie nie jest potrzebne. Wymagane jest jedynie obowiązkowe odbycie wywiadu medycznego z lekarzem przed poddaniem się implantacji leku.
21. Czy lek jest wydawany na receptę?
Tak, Disulfiram (Esperal) wydawany jest jedynie na receptę. Nasi klienci nie muszą się jednak martwić o receptę, ponieważ nasz gabinet oferuje kompleksowe usługi związane z leczeniem choroby alkoholowej – oryginalne leki mamy na miejscu, a o ich podaniu oraz dawce decyduje lekarz.
22. Ciąża i karmienie piersią
Nie powinno się stosować leczenia farmakologicznego Disulfiramem u kobiet ciężarnych lub karmiących piersią.