Uzależnienie od piwa – jakie ma objawy i jak można je leczyć?

  1. Home
  2. Blog
Opublikowano: 7 maja 2021

Uzależnienie jest to czynność, która wcześniej wykonywana była z przyjemnością, jednak z czasem nabrała znaczenia przymusu. Tym samym początkiem uzależnienia zawsze jest odczuwanie przyjemności i satysfakcji. Przyjemność odczuwana jest przez człowieka ze względu na aktywność w mózgu ośrodka nagrody będącego częścią układu mezolimbicznego. Składa się on z dwóch głównych struktur, jakim jest pole brzuszne nakrywki oraz jądro półleżące przegrody. W momencie kiedy ten układ jest pobudzony, dochodzi do uwolnienia neuroprzekaźnika, w tym przypadku dopaminy w jądrze półleżącym przegrody, odpowiedzialna za odczuwanie przyjemności. Dodatkowo do tego dochodzą włókna z ciała migdałowatego, które noszą informacje na temat kontekstu sytuacji spowodowanego przez przyjemność. Dopamina i jej stężenie jest kluczowym czynnikiem w kontekście uzależnień. Przeprowadzono badania, które ukazały, że osoby posiadające mniejsze stężenie tego neuroprzekaźnika są bardziej podatne na rozwinięcie uzależnienia. Dodatkowo dopamina odpowiedzialna jest za prawidłowe napięcie mięśniowe, reguluje wydzielanie prolaktyny, a także odpowiada za afekt i emocje w szlaku mezokortyalnym.

Czym jest alkoholizm?

Alkoholizm jest chorobą przewlekłą, chroniczną oraz potencjalnie śmiertelną. Jest ona wywołana przez nadmierne spożywanie napojów alkoholowych. Stereotypowo łączy się uzależnienie alkoholowe z mocnymi trunkami, np. wódką, jednak prawda jest taka, że wiele alkoholików regularnie pije piwo twierdząc, że od napojów niskoprocentowych nie można się uzależnić.

Czy picie piwa uzależnia?

Kultura masowa spowodowała, że wiele osób nie zauważa problemów wynikających z codziennego picia piwa. Wśród społeczeństwa panuje przekonanie, że piwo jest stosunkowo nieszkodliwe, a nawet może przynosić zdrowotne korzyści.
Piwa posiadają stosunkowo niską ilość alkoholu etylowego, przez co społeczeństwo wykazuje większą tolerancję piwa w życiu codziennym. Tymczasem codzienne spożywanie nawet jednego piwa dziennie świadczy o rozwijanym uzależnieniu.
Warto zauważyć, że piwo, wino i wódka posiadają w składzie taką samą ilość alkoholu etylowego – różnica polega jedynie w ilości jednostek. Tym samym jedno duże piwo odpowiada lampce wina oraz kieliszkowi wódki.

Co uzależnia w piwie?

Piwo uzależnia, ponieważ w jego składzie znajduje się substancja uzależniająca, jaką jest alkohol etylowy, który spożywany regularnie, niezależnie od jego ilości prowadzi do rozwoju uzależnienia alkoholowego.

Czy piwo bezalkoholowe uzależnia?

Bezalkoholowe piwo z zasady nie powinno zawierać w sobie alkoholu etylowego. W związku z tym nie powinno przejawiać uzależniającego potencjału. Należy jednak uważać, ponieważ mianem piwa bezalkoholowego mogą być nazywane piwa zawierające w sobie pół procenta alkoholu, co spożywane regularnie może doprowadzić do uzależnienia.
Dodatkowo osoby będące w trakcie leczenia lub po zakończonej psychoterapii i detoksie nie powinny sięgać po piwa bezalkoholowe. Należy podkreślić, że picie piwa bezalkoholowego dla alkoholika jest tak samo groźne, co spożywanie piwa alkoholowego.

Czy codzienne picie piwa to alkoholizm?

Jednym z podstawowych objawów uzależnienia jest ciągłe, stałe i powtarzalne odurzanie się alkoholem. Z tego powodu codzienne i regularne spożywanie napojów niskoprocentowych, jak np. piwo jest przesłanką świadczącą o obecności już rozwijanego uzależnienia. Jeżeli otoczenie od pewnego czasu wysyła sygnały alarmujące o możliwości posiadania choroby alkoholowej warto przeprowadzić u siebie test na obecność uzależnienia. Polega on na zadawaniu sobie następujących pytań:

  • Czy jesteś w stanie przestać pić?
  • Czy jesteś w stanie wytrzymać chociaż jeden dzień bez piwa?
  • Czy w momencie ograniczenia dostępności do alkoholu odczuwasz frustrację, złość, albo agresję?
  • Czy zdarzają się sytuacje picia w samotności?
  • Czy piwo jest dla ciebie środkiem rozluźniającym i odstresowującym?

Jeżeli na większość pytań zawartych w powyższej liście uzyskała odpowiedź twierdzącą, wysoce prawdopodobne jest, że wykazujesz cechy osoby uzależnionej od piwa. W takim przypadku warto udać się do specjalisty z dziedziny leczenia i terapii uzależnień, aby dokonał diagnozy i oceny sytuacji.

Objawy uzależnienia od piwa

Uzależnienie od piwa można zaobserwować poprzez dostrzeżenie kilku charakterystycznych objawów:
Posiadanie w swoich nawykach codzienne picie piwa spowodowane przez wewnętrzny przymus alkoholizowania się,
Utracenie kontroli nad ilością i częstotliwością spożywanego alkoholu,
Stopniowe spożywanie coraz większej ilości piw każdego dnia,
Skoncentrowanie swojej uwagi i aktywności na piciu piwa,
Szukanie okazji do picia piwa,
Pojawianie się zespołu abstynencyjnego, odczuwanie jego nieprzyjemnych objawów.
Warto zapoznać się z powyższymi czynnikami, które świadczą o rozwijającej się chorobie alkoholowej. Odpowiednie zdiagnozowanie i rozpoznanie swojego stanu zdrowia jest podstawą do wdrążenia skutecznych działań leczniczo-terapeutycznych.

Skutki uzależnienia od piwa

Spożywanie piwa przez dłuższy czas w dużych ilościach prowadzi do uzależnienia, które wywołuje liczne negatywne skutki zdrowotne, psychiczne, społeczne i ekonomiczne.
Należy podkreślić, że piwo jest szkodliwe. Prowadzi ono do otyłości ze względu na kaloryczność alkoholu, a także ilość cukrów prostych powstających w procesie fermentacji. Piwo może spowodować zaburzenia pracy wątroby oraz trzustki. Ze względu na jego wysoki indeks glikemiczny trzustka zostaje obciążona, musi wydzielić więcej insuliny aby zbić skok stężenia glukozy we krwi. Nadużywanie piwa może spowodować ból w okolicy trzustki, a także zmniejszać wydzielanie enzymów trawiennych. Z kolei praca wątroby zostaje zaburzona ze względu na jej nadmierne obciążenie toksynami powstałymi wskutek metabolizowania alkoholu. Należy pamiętać, że wątroba odpowiedzialna jest za detoksykację organizmu. Kolejnym szkodliwym działaniem piwa jest jego przyczynianie się do odwodnienia organizmu oraz do wystąpienia jelita drażliwego.
Uzależnienie od piwa jest tym samym uzależnieniem od alkoholu. Długotrwale trwający nałóg może doprowadzić do wyniszczania wszelkich aspektów życia danego człowieka. Z czasem alkoholik zaniedbuje własne obowiązki zarówno zawodowe jak i rodzinne, przez co cierpią osoby najbliższe, tym bardziej, że jakość relacji w rodzinie ulega osłabieniu. Nowym rytuałem codzienności staje się alkoholizowanie. Tym samym spożywanie każdego dnia kilku piw zaczyna urastać do wartości nadrzędnej. Należy zwrócić uwagę na zachowanie alkoholika w momencie wystąpienia trudności w dostępie do alkoholu. Jeżeli pojawia się frustracja, złość, agresja można przypuszczać, że choroba alkoholowa rozwija się już w kolejnej fazie uzależnienia. Z tego powodu wczesne rozpoznanie uzależnienia i szybka reakcja przeciw niemu daje jest tak ważne.

Jak leczyć uzależnienie od piwa?

Leczenie uzależnienia od piwa ma taki sam przebieg jak leczenie alkoholizmu ogólnie. Początkowo należy odtruć swój organizm z toksyn, a dopiero następnie, po przygotowaniu swojego ciała podjąć psychoterapię w postaci grupowej i indywidualnej. Duże znaczenie ma również to, czy rodzina wspiera osobę uzależnioną. Dobrowolne poddanie się działaniom terapeutycznym prowadzonych wielotorowo może pomóc w osiągnięciu odwykowego sukcesu. W celu wsparcia silnej woli można rozważyć zastosowanie wszywki Esperal Sopot.

«
»